Transmisyon Nedir

Transmisyon anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Transmisyon Nedir, Transmisyon Ne Anlama Gelir, Transmisyon Ne Demektir, Transmisyon Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Transmisyon ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Transmisyon Anlamı


Mühendislikte, gücü, kaynağından uygulama noktasına aktaran aygıt. Transmisyonlar genellikle güç milinin açısal hızını (ya otomobillerde olduğu gibi dişli çark düzenekleriyle ya da bisiklette olduğu gibi zincirle) belirli oranlarda ve kaymaya yol açmadan ya da (kayış-kasnak düzeneği vb. ile) değişken oranlarda ve kaymaya da yol açarak değiştirmekle çalışırlar. Normal vitesli bir otomobilde, motor krank miline bağlı volan, debriyaj aracılığıyla vites kutusuna bağlıdır. Debriyajın baskı yayları, debriyaj balatasının volana temasını, sürtünme yoluyla da birlikte dönmesini sağlar. Debriyaj pedalına basıldığında volanla transmisyonun geri kalan bölümü arasındaki bağlantı kesilir ve vites koluyla vites kutusundaki farklı dişlilerin birbirine geçmesi sağlanır (vites değiştirilir). Günümüz vites kutularında tüm ileri viteslerde, dişlilerin birbirine geçmeden önce dönüşlerini senkronlayan ve böylece birbirlerine daha kolay geçmelerini sağlayan “senkromeç” adlı konik parçalar vardır. Vites kutusu, kardan bağlantılı “şaft”la diferansiyele bağlanır ve diferansiyel de her biri bir tekerleği döndüren kamalı millerle hareketi tekerleklere iletir. Tüm bu sistem “transmisyon” adıyla bilinir.

Konu ile ilgili aramalar: Transmisyon Nedir Transmisyon ödev ara Transmisyon kelime anlamı Transmisyon sözlükte ara Transmisyon ansiklopedi bilgi bankası ara Transmisyon ne demek Transmisyon neye denir

Transmisyon ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.