Trake Nedir Solunumu Yapan Canlılar

Trake anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Trake Nedir, Trake Ne Anlama Gelir, Trake Ne Demektir, Trake Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Trake ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Trake Anlamı


Karada yaşayan eklembacaklı hayvanların solunum organı. Trakeler genellikle derinin içeriye çökmesiyle oluşurlar. Solunum delikleriyle (stigma) dışarı açılırlar. Trake sistemi birçok eklembacaklıda çok fazla gelişip dallanarak bütün iç organların arasına yayılır. Böylece kanın aracılığına gerek kalmaksızın oksijen, hücrelere aktarılır. Trakeler başlıca iki tipe ayrılır: Kitap trakesi, boru trakesi. Kitap trakeleri kese biçiminde organlardır. Kesenin içinde birbirine paralel olarak çok sayıda ince yaprak sıralanır. Yaprakların arasında kan boşlukları bulunur ve kirli kan buralarda temizlenir. Boru trakeleriyse düz ve dallı borular biçimindedir. Ayrıca, açık ve kapalıtohumlu bitkilerin odun demetlerinde bulunan, ince zarlı, boşlukları büyük, aralarındaki zar tamamen ya da kısmen erimiş, bir dizi hâlinde üst üste duran hücre gruplarına da trake denir. Bunların dışında, memelilerin ve insanın soluk borusu da trake adını alır.

Konu ile ilgili aramalar: Trake Nedir Trake ödev ara Trake kelime anlamı Trake sözlükte ara Trake ansiklopedi bilgi bankası ara Trake ne demek Trake neye denir

Trake ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.