Suriye’de Ateşkes Olacak mı, Bayram Ateşkes Görüşmeleri Hakkında

Sponsorlu bağlantılar
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (İlk Sen Oyla!
Loading...

Suriye’de Ateşkes Olacak mı, Bayram Ateşkes Görüşmeleri Hakkında, Suriye ateşkes

Davutoğlu, Bosna Hersek Dışişleri Bakanı Zlatko Lagumdzija ile baş başa ve heyetlerarası görüşmelerinin ardından basın toplantısı düzenledi.

Davutoğlu, Türkiye’nin, Birleşmiş Milletler (BM) ve Arap Birliği Suriye Özel Temsilcisi Lakhdar Brahimi’nin Suriye’de Kurban Bayramı’nda geçici bir ateşkes ilan edilmesi yönündeki teklifine ilişkin soru üzerine, ”Sayın İbrahimi’nin cumartesi günü İstanbul’da benimle yaptığı görüşmede ele aldığımız Kurban Bayramı’nda bir ateşkes yapılması konusundaki teklifine biz destek veriyoruz” diye konuştu.

“1 SAATLİK ATEŞKES İÇİN YAPMAYACAĞIMIZ FEDAKARLIK YOKTUR”

Davutoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

”Dolayısıyla şu anda doğrudan bu konuya katkıda bulunabilecek olan Türkiye, Arap Ligi ve İran bu teklife destek beyanında bulundular. Bizim için önemli olan bir gün dahi bir saat dahi Suriye’de akan kan duracaksa yapmayacağımız fedakarlık yoktur. Ama bunun gerçek bir ateşkes olabilmesi için de her şeyden önce havadan şehirleri kuşatarak, toplarla tanklarla yapılan saldırıların durdurulması önem taşıyor. İnşallah bütün taraflar Kurban Bayramı’nda bu geçici ateşkes konusunda bir mutabakat sağlarlar.

Muhtemelen önümüzdeki günlerde, cuma günü olabilir, bütün ilgili ülkeler bu konuda ortak ya da ayrı ayrı ama paralel, eş zamanlı destek açıklamalarında bulunacaklar. Ümit ediyoruz ki Suriye’de alan kan durur, tansiyon düşer.

Ama ne surette olursa olsun, Bosna Hersek’te olduğu gibi, hem bu mazlumlarIn iradelerinin o ülkenin kaderine yansımaları açısından, hem de adaletin yerini bulması açısından mutlaka Suriye’de de halkın iradesini yansıtacak bir değişim gerçekleşmesi şarttır.

Bizim bu konuda, ateşkes konusunda desteğimizi Suriye’ye barışçıl yollarla Suriye halkının iradesine dayalı bir şekilde bir çözüm bulunması için yapılabilecek her türlü faaliyetteki kararlılığımız açık ve nettir.”

Haberin devamı için;

Kaynak: Ensonhaber

BU YAZIYI FACEBOOKTA PAYLAŞ ARKADAŞLARIN DA GÖRSÜN...
Sponsorlu bağlantılar
yorum yap

Suriye’de Ateşkes Olacak mı, Bayram Ateşkes Görüşmeleri Hakkında yazısı ile ilgili yorumlar:

İlk Yorumu Sen Yap!“Suriye’de Ateşkes Olacak mı, Bayram Ateşkes Görüşmeleri Hakkında”

Cevapla

Yorum:
XHTML: Etiket: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>
Yorumlarınızı Lütfen BÜYÜK harfle yazmayınız. Aksi halde yorumunuz onaylanmamaktadır. Yorumlarınızda kurallara uymayan ifadeler bulunmadığı taktirde; 24 Saat içerisinde yorumlarınız moderatörlerimiz tarafından onaylanmaktadır.