Paskalya Nedir

Paskalya anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Paskalya Nedir, Paskalya Ne Anlama Gelir, Paskalya Ne Demektir, Paskalya Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Paskalya ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Paskalya Anlamı


Hz. İsa’nın çarmıha gerilişinin üçüncü gününde yeniden dirilişini kutlamak amacıyla düzenlenen Hristiyanlığın takviminde temel yortu. Batı kiliselerinde, ilkbahar dönümünde (21 Mart) ya da sonrasında dolunayın görülmesinden sonra kutlanır. Bu nedenle yortu günü 21 Mart- 25 Nisan arasında değişebilir.

Ortodoks Kilisesi’ndeyse yortu tarihleri Jülyen takvimine göre belirlendiği için, Paskalya tarihi bazen Batı’daki tarihle çakıştığı gibi, dört ya da beş hafta sonraya da rastlayabilir. Hemen bütün kiliselerde Büyük Perhiz dönemi, Paskalya yortusuna hazırlık niteliği taşımaktadır; büyük perhizin son haftası, Kutsal Hafta olarak adlandırılır. Paskalya’dan Pentekostes yortusuna kadar olan süre de Paskalya Dönemi olarak isimlendirilir. Hristiyan toplumlarında Paskalya kutlamaları çerçevesinde, çeşitli halk görenekleri ortaya çıkmıştır. Bunların çoğu, yeniden diriliş inancı bağlamında, Avrupa ve Orta Doğu’da doğmuş putperest bahar şenliklerinin eski tören ve simgelerinden kaynaklanır.

Konu ile ilgili aramalar: Paskalya Nedir Paskalya ödev ara Paskalya kelime anlamı Paskalya sözlükte ara Paskalya ansiklopedi bilgi bankası ara Paskalya ne demek Paskalya neye denir

Paskalya ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.