Meyan Kökü Nedir Nerede Yetişir, Yararları ve Faydaları Nelerdir

Meyan Kökü anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Meyan Kökü Nedir, Meyan Kökü Ne Anlama Gelir, Meyan Kökü Ne Demektir, Meyan Kökü Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Meyan Kökü ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Meyan Kökü Anlamı

Baklagiller (Fabaceae) familyasından meyan (Glycyrhiza gabra) bitkisinin tat verici ve ilâç olarak kullanılan kökleri. Avrupa’nın güneyine özgü, çok yıllık otsu bir bitki olan meyan ABD’de ve Akdeniz ülkelerinde özel olarak yetiştirilir. İçi sarı renkli ve lifli dokuya sahip olan meyankökünün bileşiminde şekerden çok daha tatlı bir madde olan glisirizinin, zamak, reçine ve çeşitli şekerler bulunur.

Meyankökü toz hâline getirilerek haplara kıvam ve biçim verici, şurup ve iksirlerin kötü tadını gidermek amacıyla tat düzeltici, sigara, içecek ve şekerleme sanayisinde de tat verici olarak kullanılır. Bazı yörelerde taze köklerinden soğuk olarak içilen bir şerbet hazırlanan meyankökü mide ülseri ve Adfdison hastalığının tedavisinde de kullanılır. Türkiye’de meyankökü özellikle Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinden elde edilmektedir.

Konu ile ilgili aramalar: Meyan Kökü Nedir Meyan Kökü ödev ara Meyan Kökü kelime anlamı Meyan Kökü sözlükte ara Meyan Kökü ansiklopedi bilgi bankası ara Meyan Kökü ne demek Meyan Kökü neye denir

Meyan Kökü ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.