Memurlukta Performans Dönemi, Performansa Göre Maaş Dönemi Başlıyor

Sponsorlu bağlantılar
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (İlk Sen Oyla!
Loading...

Memurlukta Performans Dönemi, Performansa Göre Maaş Dönemi Başlıyor, Performansa göre ek ücret nedir?

Hükümet, personele yapılacak ödemelerde de belirleyici olan kamuda performans sistemini yaygınlaştırıyor.

PERFORMANSA DAYALI EK ÖDEME

Sağlık Bakanlığı teşkilatını değiştiren kanun hükmünde kararnamede (KHK), personelin performanslarının ölçülmesi ve değerlendirilmesi de öngörülürken, yeni kurulan bağlı kuruluşlarda çalışanlar için de performansa dayalı ek ödeme sistemi getirildi. Emniyet’te de “rütbe terfisinde, görevde yükselmede, görev yeri değişikliğinde” performansa bakılacak.

Sağlık Bakanlığı’nın teşkilat yapısında kapsamlı değişiklik öngören KHK’de, sık sık “performans” vurgusu yapıldı.

KHK’de, bakanın görevleri arasında performans ölçütlerini belirlemek de yer alıyor. Ayrıca Denetim Hizmetleri Başkanlığı, “bakanlık teşkilatı ile gerektiğinde bağlı kuruluşlarının performans denetimini” de yapacak. Yine, yeni kurulacak olan Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu’nun performans değerlendirmesi yapma görevi de bulunuyor. Kamu hastane birliklerinde görev yapacak sözleşmeli personelle yapılacak sözleşme eklerinde “bireysel performans kriterleri ve hedefleri” de belirtilecek. Performans hedeflerinde başarı sağlanamazsa sözleşmeler süresinden önce de sonlandırılabilecek.

EMNİYET KRİTERLERİ

AB Bakanlığı’nın teşkilat ve görevleri hakkında KHK’nin içerisinde de Emniyet teşkilatı ile ilgili performans kriterlerine yer verildi. Emniyet Teşkilatı Yasası’nda yapılan değişiklikte, Emniyet Genel Müdürlüğü’nün stratejik plan ve hedefleri doğrultusunda, Emniyet teşkilatı çalışanlarının iş başarılarının değerlendirilmesine olanak sağlayacak kurum içi bireysel performans değerlendirme sistemi oluşturulması öngörüldü. Performans değerlendirme sonuçları hizmet gerekleri yanında, personelin “başarı, yeterlilik ve ehliyetlerinin tespitinde, performansının geliştirilmesinde, kıdem sırasının tespitinde, rütbe terfiinde, görevde yükselmesinde, asli memurluğa atanmasında, branş işlemlerinde, eğitim ihtiyaçlarının belirlenmesi ve eğitiminde, ödüllendirilmesinde, istihdamında ve görev yeri değişikliğinde” kullanılabilecek.

Performansın iyileştirilmesi için alınması gerekli görülen tedbirleri görüşerek önerilerde bulunmak üzere, merkezde Performans Değerlendirme Kurulu oluşturulacak. Performans değerlendirmesi yılda en az bir kez yapılacak.(Cumhuriyet)


Facebook Fan Sayfamızı Beğenin Yazılarımızı Takip Edin

yorum yap

Memurlukta Performans Dönemi, Performansa Göre Maaş Dönemi Başlıyor yazısı ile ilgili yorumlar:

3 Yorum Var on "Memurlukta Performans Dönemi, Performansa Göre Maaş Dönemi Başlıyor"

commenter
Misafir | Yorum No: 13680 - Ocak,2012

2012 memur maaaşzamla

commenter
Misafir | Yorum No: 12882 - Ocak,2012

Boş İşler uğraşmayn

commenter
Misafir | Yorum No: 12839 - Ocak,2012

performans deninince benim aklıma YAGCILIK POLİTİKA geliyor dürüst olan bu memleketde kaybeder benim düşüncem ve 25yılın verdigi izlenimim budur

Cevapla

Yorum:
XHTML: Etiket: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>
Yorumlarınızı Lütfen BÜYÜK harfle yazmayınız. Aksi halde yorumunuz onaylanmamaktadır. Yorumlarınızda kurallara uymayan ifadeler bulunmadığı taktirde; 24 Saat içerisinde yorumlarınız moderatörlerimiz tarafından onaylanmaktadır.