Memura rotasyon Nedir, Memura rotasyon Haberleri

Sponsorlu bağlantılar
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (İlk Sen Oyla!
Loading...

Memura rotasyon Nedir, Memura rotasyon Haberleri,

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, memurların iller arasında rotasyona tabi tutulabileceğine ilişkin yerel basında yer alan açıklaması hakkında, “Bundan sonra 657’nin tümden ele alınıp, personel rejimimizin, çağın gereklerine, Türkiye’nin şartlarına uydurulması konusunda bir çalışma gerçekleştirilecek. İlgili taraflarla bu konu konuşulacak ve mümkün mertebe genel bakış açımız, uzlaşı çerçevesinde bu işi çözmemiz gerekiyor. Bu çerçevede sorulan bir soru (memura) rotasyon işi…” dedi.

Çelik, Bursa’da cuma namazını Şehadet Camisinde kıldıktan sonra yürüyerek Tophane’ye geçti. Bu sırada, esnaflar, vatandaşlar ve öğrencilerle selamlaşan Çelik, Orhangazi Türbesi’ne giderek Fatiha okudu. Daha sonra Sümbüllübahçe Konağı’na geçen Çelik, burada gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Faruk Çelik, memurların iller arasında rotasyona tabi tutulabileceğine ilişkin Bursa’daki yerel basında çıkan açıklamasının hatırlatılması üzerine, şunları söyledi:

“Bütün kamuyu ilgilendirdiği için Başbakanlık’ın, ilgili Ekonomi Bakanlığının, Devlet Personel Başkanlığının ve Çalışma Bakanlığına bağlı olduğu için hep beraber yürütülen önemli bir çalışmadır. Bunun bir ayağı, ‘Eşit işe eşit ücret’ ayağı şimdi gerçekleşti. Bundan sonra 657’nin tümden ele alınıp, personel rejimimizin, çağın gereklerine, Türkiye’nin şartlarına uydurulması konusunda bir çalışma gerçekleştirilecek. İlgili taraflarla bu konu konuşulacak ve mümkün mertebe genel bakış açımız, uzlaşı çerçevesinde bu işi çözmemiz gerekiyor. Bu çerçevede sorulan bir soru rotasyon işi… Biliyorsunuz ülkemiz 780 bin kilometre kare. Kamuda çalışmayı benimseyen ve kamuda çalışma göreviyle sorumlu olan kişilerin bir ayrım yapmaksızın, Türkiye’nin dört bir yanında da hizmet etmeleri gerekiyor. Eğer böyle bir yaklaşım sergilenirse, hem kamuda çalışanların birikimlerinin vatandaşlarımıza aktarılması, hem gidilen yerde yeni bir heyecanla işe başlanması, hem de verimsizlik söz konusu ise bu değişikliklikle o verimsizliğin gözden geçirilmesi gibi birçok avantajları var. Çakılı kadro gibi memurların 15-20 yıl aynı yerde görev yapması, hizmette verimi de düşürüyor, heyecanı da ortadan kaldırıyor. Böylece verimsizlik söz konusu ya da belli bölgeler de sanki bir sürgün yeriymiş gibi bir durum arz ediyor. Bunlar doğru yaklaşımlar değildir. Kamu çalışanı kamu çalışanıdır, ülkenin dört bir yanında hizmet verebilmelidir anlayışından doğan bir bakış açısı. Bazı kurumlarımızda bunlar uygulanıyor. Ben olumlu sonuçlar alındığı inancındayım. Dolayısıyla bunun yaygınlaştırılması çerçevesinde bir görüşümüz var ama bu görüşümüzü sosyal taraflarla görüşmüş değiliz. Yani bu görüş henüz ham bir görüş. Bu tartışılacak.”

“Siyasilerin işini zorlaştırmayacak mı?”

Çelik, “Siyasilerin işini zorlaştırmayacak mı bu” sorusu üzerine, “Siyasilerin işini çok kolaylaştıracak bu. Çünkü herkes ne zaman, nereye gideceği belli, hizmet süresi belli. Bununla ilgili siyasiler çok rahatlayacak diye düşünüyorum” karşılığını verdi. Bakan Çelik, şöyle devam etti:

“Siyasilerin çoğu muhalefetiyle, iktidarıyla her gün tayin, terfilerle ilgili taleplerle danışmanları, kendileri meşgul ediliyor. Bu da ortadan kalkmış olacak. Gereksiz birçok kırtasiye işlemleri ortadan kalkmış olacak. Herkes ne zaman nerede hizmet vereceği konusunda bilgi sahibi olarak memuriyete başlamış olacak ve o şekilde hizmetlerini sürdürecek, düşüncesi. Ama bu düşünce ve personel rejimindeki diğer konular derdest edilip, bir şekil aldıktan sonra nihai durum ortaya çıkacaktır. Bu durumun nasıl şekilleneceği ilerde belli olacak. Meclis, Bakanlar Kurulu, kurumlar, bunları konuşacağız, artıları eksileri konuşup bir noktaya getireceğiz.” (hürriyet)

BU YAZIYI FACEBOOKTA PAYLAŞ ARKADAŞLARIN DA GÖRSÜN...
Sponsorlu bağlantılar
yorum yap

Memura rotasyon Nedir, Memura rotasyon Haberleri yazısı ile ilgili yorumlar:

7 Yorum Var on "Memura rotasyon Nedir, Memura rotasyon Haberleri"

commenter
Misafir | Yorum No: 23363 - Mayıs,2012

Versinler 5 er milyar maaş gitsin herkes 1500 la nereye rotasyoon

commenter
Misafir | Yorum No: 20013 - Nisan,2012

davulun sesi uzağa hoş gelir

commenter
Misafir | Yorum No: 18184 - Mart,2012

rotosyan yapılmalı daha disiplinli görev yapılması için ceza evlerinde yoksa verim alınamıyor

commenter
Misafir | Yorum No: 18018 - Mart,2012

senin tuzun kuru herhalde sen bir memurun bir yer değiştirmesi neye mal oluyor biliyormusun.

commenter
Misafir | Yorum No: 14497 - Şubat,2012

olmalı yeni yerler yeni cevre yeni arkadaş yeni heyecan hepsi olumlu bence memur her 6 yada 7 senede bir yer degiştirmeli….

commenter
Misafir | Yorum No: 12329 - Ocak,2012

Memur rotasyonu belki memur açısından yeni çevre yeni arkadaşlar güzel olabilir, birde olaya ekonomik yönden bakalım, ben kira vermiyorum. başka bir ile gittiğimde kira ödeyeceğim, an azından 300 ile 600 arası kiralar, benim iki çocuğum okuyor. onların ihtiyaçlarını karşılamak için ay başını ucu ucuna yetiştiriyorum. birde kira verirsem hey başında açık vereceğim, istemeye istemeye kredi kartına asılacağım, belli bir müddetten sonra açık gittikçe böyüyecek, işin içinden çıkılmayacak noktaya gelecek, haliyle eve yansıyacak alsana aile içi şiddetli geçimsizlik, okuyan çocuklarada yansıyacak şiddetli geçimsizlik olan evde çocuklar ne kadar mutlu ve derslerinde başarılı olabilir, okumayan çoçuk otomatikmen işsiz güçsüz sokaklarda dolaşacak kötü alışkanlıklara alışacak bu çocuklardan vatana millete hayır bekle ondan sonra sonumuz kötü olur diyorum ben büyüklerimizin iyi düşünmesini ve gelecek olan nesillerimizi vatana millete hayırlı ve başarılı olmasını istiyorum. kısacası memur rotasyonu memur çoçuklarının geleceğini şimdiden karanlık görüyorum. inşallah yanılırım, ALLAH HERKESİN YAR VE YARDIMCISI OLSUN.

commenter
Misafir | Yorum No: 11422 - Ocak,2012

DÜZENİNİ KURMUŞ BİR MEMUR 15-20 YILINI DOLDURMUŞ BİR MEMUR İÇİN ROTASİYON ZÜLÜMDÜR.YENİ MEMUR İÇİN DE AYNI ŞEY AMA DÜZENİNİ KURAN MEMURA YAPILCAK EN BUYUK ZALİMLİKTİR

Cevapla

Yorum:
XHTML: Etiket: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>
Yorumlarınızı Lütfen BÜYÜK harfle yazmayınız. Aksi halde yorumunuz onaylanmamaktadır. Yorumlarınızda kurallara uymayan ifadeler bulunmadığı taktirde; 24 Saat içerisinde yorumlarınız moderatörlerimiz tarafından onaylanmaktadır.