Memura Ek Ödeme Sistemi 2012 Bitiyor, Ek Ödemede Son Durum

Sponsorlu bağlantılar
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (İlk Sen Oyla!
Loading...

Düşük maaşlı memurlara 2008 yılından bu yana “eşit işe ‘eşit ücret” kapsamında yapılan ek ödeme 2012 yılında son kez verilecek. Ekonomi yönetimi, ek ödemenin tutarını belirlemek için çalışmalara başladı. Net rakam toplu sözleşme masasında belli olacak.

2012 KRİTİK YIL OLACAK
Hükümet, memurlar arasındaki maaş adaletsizliğini 2008’den bu yana düşük maaşlı memura yaptığı ek ödemelerle gidermeye çalışıyor. Bakanlar Kurulu Kararı ve sendikalarla yapılan mutabakat metnine göre memur en son 2012 yılında ek ödeme alacak. Ek ödemenin üst limiti en yüksek devlet memuru aylığının yüzde 200’ü, yani 1226 lira ile sınırlandırıldı. Ancak en yüksek ek ödeme dahi bu rakamın yarısına ulaşabildi.

ÇELİK: MUTABAKATA UYARIZ
2012 yılı ek ödeme konusu hükümetle memur sendikaları arasında yapılan son görüşmelerde de gündeme geldi.

Memur sendikaları Çalışma Bakanı Faruk Çelik’e, 2008’de imzaladıkları mutabakat metnini göstererek, ek ödemeyi sordular. Çelik, “Mutabakata uyar, ek ödemeyi yaparız. Zaten çalışmalarımız sürüyor. Üstelik sadece düşük ücretliler değil, müsteşar ve genel müdürleri de kapsayan geniş kapsamda çalışma yürütüyoruz” dedi.

1.5 MİLYON MEMURA VERİLECEK
Ekonomi yönetimi ek ödemeye ilişkin çalışmayı yürütürken Memur-Sen’in yaptığı ilk hesaplamalara göre, 2008’deki mutabakata uyum için gelecek yıl 1,5 milyon memura ortalama 250’şer lira ek ödeme yapılması gerekiyor.

Hesabı yapan Memur-Sen Genel Mevzuat ve Toplu Görüşme Sekreteri ve Enerji Bir-Sen Genel Başkanı Hacı Bayram Tonbul, ek ödeme için Maliye ile Karayolları personeline verilen ek ödeme düzeyinin dikkate alınması gerektiğini belirtti.

Bayram Tonbul, sözkonusu ortalama 250 liranın bazı memurlar içi daha yüksek bazı memurlar için daha düşük tutar anlamına geldiğine işaret ederken, 250 liranın normalde 125’er lira olarak ocak ve temmuz aylarında verilebileceğini söyledi.

Tonbul, hükümetin yükü azaltmak için 250 lirayı 4 veya 6 taksitte de ödeyebileceğini, yapılacak ek ödemenin bütçeye 3,5 ila 4,5 milyar lira arasında maliyeti olacağını belirtti.

Haberin Detayı için;
Kaynak: Ensonhaber

BU YAZIYI FACEBOOKTA PAYLAŞ ARKADAŞLARIN DA GÖRSÜN...
Sponsorlu bağlantılar
yorum yap

Memura Ek Ödeme Sistemi 2012 Bitiyor, Ek Ödemede Son Durum yazısı ile ilgili yorumlar:

20 Yorum Var on "Memura Ek Ödeme Sistemi 2012 Bitiyor, Ek Ödemede Son Durum"

commenter
Misafir | Yorum No: 35058 - Kasım,2012

memurla polis arasında çok uçurum bir maaş farkı var, bunu şu anki hükümetimiz düzeltemesi gerekir. Polisin maaşı çok yüksek, memurun çok az, hükümetin maaşları dengelemezi gerekir. 200 lira fark olsa neyse, arada 1 milyar fark var bune ya

commenter
Misafir | Yorum No: 23205 - Mayıs,2012

ne kadar olacak beklede gör, herzamankigibi

commenter
Misafir | Yorum No: 17477 - Mart,2012

yetmez

commenter
Misafir | Yorum No: 17379 - Mart,2012

normal bir devlet memuruna yapılacak zam ne kadar acabaa ? :)

commenter
Misafir | Yorum No: 15837 - Şubat,2012

DEVLETİMİZDEN ALLAH RAZİYOLSUN HEP PARA HEP PARA BİDE ŞUKUR EDEN OLSA YAA

commenter
Misafir | Yorum No: 14135 - Şubat,2012

daha iyi çalışma koşullarına kavuşmak dileğiyle

commenter
Misafir | Yorum No: 14053 - Ocak,2012

arkadaşlar polisimizin de işi zor orman memurununda ama yapacak pek fazlada bir şey yok çünkü ekonomik kriz var lütfen….

commenter
Misafir | Yorum No: 12685 - Ocak,2012

ormancı arkadaşlar sizlerin bu yaptıklarınız çok ayıp.sen polisin ne psikolojide görev yaptığının farkındamısın.gelip görmeden bence peşin hükümde bulunmayın saygılarımla polis g.

commenter
Misafir | Yorum No: 12581 - Ocak,2012

orman muhafaza memurlarının en büyük kaybı birlik yok oda olmayınca dirlik olmaz biz ormancılar dağ başında kaçakcısı üretimi fidanı sivil kültürüdür her nevi iş sırtımızda olmasına rağmen endüşük memur maaşı ile ödülleniyoruz sendikalar zaten hep fasa fiso bizim bir net üzerinde sayfa yapıp örğütlenmemiz gerekiyor sesimizi duyurmak adına polis bile eylem yapıp dipcik gösterek büyük zam aldılar ben 8\3 deyin 1467 tl alıyorum aynı kıdemde en az bir ilçe merkezinde görev yapan polis ise 1956 tl alıyor tüm arkadaşlarıma sesleniyorum tüm sendikalardan istifa edersek ses getireceğine inanıyorum…. saygılar ormancı veysel k.

commenter
Misafir | Yorum No: 12543 - Ocak,2012

arkadaşlar postacılar yamur kar demeden sırtımızda 25 kg yükle dagıtım yapıyoruz bizlere 2008 den beri zam yapmıyorlar

commenter
Misafir | Yorum No: 12488 - Ocak,2012

orman muhafaza memurları unutulmuş ve ikinci hatta üçüncü plana atılmışlardır. eminim ormancı kadar hiç kimse yıpranmıyordur. ne polis ne gümrükçüler ne de başkaları. 24 saat çalışma esası vardır. hafta sonu tatili yoktur. 5-6 kodrulu memurun işini 1 kişiye yüklemişler. mesai,nakliyat,sevk pusulası, kaçakçılık, iş takibi,bölme koruması ve en önemlisi adli konular; hepsini yetiştirmek zorundasınız. ve dagda kesilen bir kökten bile sorumluluk sade3ce ormancıyadır. şartlar gerçekten çok zordur. bence maaşlar değerlendirilirken bu da göz önünde bulundurulmalıdır. saygılar

commenter
Misafir | Yorum No: 11588 - Ocak,2012

tıbbi teknologlar ın maaşıda lisans mezunu olalarına ragmen lise mezunu ile aynı.ek ödemede o keza.

commenter
Misafir | Yorum No: 11539 - Ocak,2012

ayrıca ormancılık eğitim merkezi yada ormancılık meslek yüksek okulu olmayan diğer kurumlardan (telekom) gelen memurlar 3500 tl. maaş almaktadır…eşit işe eşit ücret kapsamında diğer orm.muh.mem.larıyla eşitleseler iyi olurdu.

commenter
Misafir | Yorum No: 11538 - Ocak,2012

evet orman muhafaza memurları kelle koltukta yaşar.herdaim silah taşır.kolluk kuvvetidir.net maaşı aralık itibarı ile 1498 net.7/24 görevde günlük 12 saat mesai yapar.hafta sonu ve bayramda çalışır.çünkü bölgesinde tek kişi çalıştırılır.hepsi ormancılık meslek yüksek okulu mezunudur.teknikerdir ama tekniker maaşı ödenmez.kurumda teknik elemandan daha fazla iş yaptırılır.bir çoğu işletme yada iktisat fakültesi mezunudur.bu işin böyle olmasına sebepte bundan 10-15 yıl önce 20 memur görev yaparken bir bölgede şimdilerde tek kalmalarıdır.kısaca 20 memurun işini tek memura yada iki memura yaptırmalarıdır.diğer kolluk görevlilerin ve teknik elemanların maaşını internetten araştırabilirsin…saygılarımla.

commenter
Misafir | Yorum No: 11358 - Ocak,2012

senin riskin ne kelle koltuktamısın.

commenter
Misafir | Yorum No: 10946 - Aralık,2011

öylemi orman memuru kaç lira alıyor polis memuru kaç lira alıyor acaba merak ettiniz mi hiçççççç

commenter
Misafir | Yorum No: 10902 - Aralık,2011

hakka hukuka bağlı orman muhafaza memurları günün 24 saati çalışmakta olup her türlü tehlikeye karşı maruz kalmaktadır.nitekim birkaç ay öce görevi başında bir arkadaşımız şehit edildi. kim hesap sordu mesai sende nakliye sende ölçüm sende fidancılık sende koroma sende adli görevler sende orman muhafaza memuru kaç işe koşsun ücrete gelince yok pes artık yeter

commenter
Misafir | Yorum No: 10300 - Aralık,2011

orman muhafaza memurları şimdiye kadar unutuldu 24 saat görev yapıyorlar en düşük maaşı alıyorlar isime göre değil işin zorluguna göre zam yapılmalı

commenter
Misafir | Yorum No: 7120 - Kasım,2011

tahsile göre değil, kadrosuna göre para verilmeli

commenter
Misafir | Yorum No: 7092 - Kasım,2011

Aslında ek ödemeyi ve buna benzer ödemeleri bir tarafa atacaksın günün şartlarına uygun memur kanunu çıkaracaksın açlık sınırı ,yoksulluk sınırını dikkate alarak çalışanlara kariyer liyakat hizmet ve tahsil unsurları dikkate alınarak bir maaş vermek en akılcı yoldur.K:H:K kararname gibi sürekli yama yaparak kanun tüzük yönetmelik çıkarılmaz. kamu da büyük bir maaş adaletsizliği var maaşlardan kesilen vergilerda adaletsizlik var sabit gelirli memurun artan oranlı vergisi olmaz.657 sayılı kanunla ilgili yapılanlar makyajdan öteye geçmiyor.

Cevapla

Yorum:
XHTML: Etiket: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>
Yorumlarınızı Lütfen BÜYÜK harfle yazmayınız. Aksi halde yorumunuz onaylanmamaktadır. Yorumlarınızda kurallara uymayan ifadeler bulunmadığı taktirde; 24 Saat içerisinde yorumlarınız moderatörlerimiz tarafından onaylanmaktadır.