Maydanoz Nedir Nerede Yetişir, Yararları ve Faydaları Nelerdir

Maydanoz anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Maydanoz Nedir, Maydanoz Ne Anlama Gelir, Maydanoz Ne Demektir, Maydanoz Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Maydanoz ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Maydanoz Anlamı

Maydanoz Nedir Nerede Yetişir, Yararları ve Faydaları Nelerdir
Petroselinum sativum. Ağustos-eylül ayları arasında, beyaz renkli çiçekler açan, kazık köklü, 30-100 cm boylarında, iki yıllık otsu bitki. İlk yıl bir yaprak rozeti, ikinci yıl da bir gövde meydana getirir. Rutubetli ve sulak toprakları sever. Gövdeleri dik, tüysüz, köşeli, içi boş ve çok dallı, yaprakları saplı, parçalı ve koyu yeşil renklidir. Çiçekler şemsiye şeklinde toplanmıştır. Yaprakları tüysüz, yeşilimsi, esmer renkli, armut şeklinde ve özel kokuludur.

Hem lezzetli, hem de son derece yararlı bir bitkidir. Üstelik çok bol bulunur. En önemli özelliklerinden biri içerdiği C vitamini ve demirdir. Bir tutam maydanoz, günlük C vitamini gereksiniminin çoğunu karşılar. Maydanozda ayrıca, kalsiyum, potasyum, kükürt, magnezyum ve klorinle A ve K vitamini de bulunur. Maydanoz bir provitamin A (beta karoten) kaynağı olduğu için görme gücüne, kılcal damar sistemine, adrenal bezine ve tiroit bezine de iyi gelir. Maydanoz sindirim enzimlerini uyararak sindirim rahatsızlıklarını dindirir. Barsak solucanlarının düşürülmesine yardımcı olur. Gazın dışarı atılmasını sağlar. Kanı temizler, kansızlığa, mesane iltihaplanmasına, karaciğer rahatsızlıklarına, damar sertliğine karşı etkilidir. Kan şekerini normal düzeyinde tutar.

Konu ile ilgili aramalar: Maydanoz Nedir Maydanoz ödev ara Maydanoz kelime anlamı Maydanoz sözlükte ara Maydanoz ansiklopedi bilgi bankası ara Maydanoz ne demek Maydanoz neye denir

Maydanoz ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.