Marul Nedir Nerede Yetişir, Yararlar ve Faydaları Nelerdir

Marul anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Marul Nedir, Marul Ne Anlama Gelir, Marul Ne Demektir, Marul Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Marul ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Marul Anlamı

Marul Nedir Nerede Yetişir, Yararlar ve Faydaları Nelerdir
Birleşikgillerden (Asteraceae) familyasından, geniş ve uzun olan yeşil yaprakları taze olarak yenilen bir tarım bitkisi. Marul 30-100 cm boyunda, tüysüz, sarı renkli çiçekler açan, beyaz bir süt taşıyan iki yıllık otsu bir bitkidir. Kültür formları ve değişik varyeteleri, çok eskiden beri yetiştirilmektedir. Bostan marulu olarak da bilinir.
Marul Türkiye’nin hemen hemen her yerinde yetiştirilir. Özellikle salata olarak tüketilir. Ilıman iklimi sever ve bol su ister. Yaprakları mineral ve özellikle A ve C vitaminleri bakımından değerlidir. Taze yaprakları baş ağrısına karşı, süt artırıcı, hafif müshil ve idrar artırıcı olarak kullanılır.

Marul tohumu da yatıştırıcı, hafif müshil bir etkiye sahiptir. Kurutulmuş sütü de uyuşturucu ve uyutucu etkiler taşır. Anadolu’da 10 kadar marul türü yayılmış bulunmaktadir.

Konu ile ilgili aramalar: Marul Nedir Marul ödev ara Marul kelime anlamı Marul sözlükte ara Marul ansiklopedi bilgi bankası ara Marul ne demek Marul neye denir

Marul ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.