Makine Yağları Ve Yağlama Teknikeri Mesleği Nedir, Bilgileri Maaşları

Sponsorlu bağlantılar
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (İlk Sen Oyla!
Loading...

Makine Yağları Ve Yağlama Teknikeri Mesleği Nedir, Ne İş Yapar Nasıl Olunur Şartları ve Maaşları, Meslekler Rehberi, Makine Yağları Ve Yağlama Teknikeri Mesleği Hangi Okul okunmalıdır geleceği ve Ne Kadar Maaş Alır

Ziyaretçilerimiz için Makine Yağları Ve Yağlama Teknikeri Mesleği ile ilgili bilgileri paylaştık. Bu bölümde çalışmak isteyenler ve ya düşünenler için gerekli tüm bilgileri bu yazıda görebilirsiniz. Meslek seçiminizi yapmadan önce mutlaka istediğiniz mesleğin şartlarını, iş olanaklarını, maaşlarını ve geleceğini mutlaka inceleyin.

Makine Yağları Ve Yağlama Teknikeri Mesleği

TANIM
Her türlü makine ve motorun düzenli çalışmasının sağlanması ve yıpranmasının asgariye indirilebilmesi için gerekli olan yağlama işlemini ve yağlama sistemlerinin bakım ve onarımını yapan kişidir.

görevler
· Makine Yağları ve Yağlama Teknikerinin görevleri işyerine göre değişiklik göstermektedir. İşyerinin faaliyet alanına göre var ise makine veya kimya mühendislerinin yönetimi ve denetimi altında yok ise yönergeler çerçevesinde;
· Makine veya motorun yapısına göre gerekli araç-gereçleri hazırlar, yağ ve yağlama sisteminin seçimini yapar,
· Makine veya motorların eksilen yağını ilave eder, kullanılmış (özelliğini yitirmiş) yağı değiştirir, yağlama sistemleri ile ilgili bozukluk varsa giderir,
· Gerektiğinde makinelerin ve motor parçalarının bakım, onarımını yapar,
· İş güvenliği ve işçi sağlığı bakımından gerekli tedbirleri alır.
· Makine yağlarının üretildiği sektörde, yağ üretim teknolojisinin gerektirdiği koşullarda üretim, kalite kontrol ve pazarlama bölümlerinde de çalışabilirler.

KULLANILAN ALET
VE MALZEMELER

· Isıtıcılı Manyetik Karıştırıcı,
· Analitik Terazi,
· Yoğunluk Ölçerler,
· Santrifüj,
· Etüv,
· Parlama Noktası Tayin Cihazı,
· PH-Metre,
· Refraktometre (Yağın kırılma indisini ölçer),
· Viskozimetre,
· Yağ pompaları ve filtreleri,
· Makine ve motor bakım- onarımında kullanılan diğer araç-gereçler.

MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER

Makine Yağları ve Yağlama Teknikeri olmak isteyenlerin;
– Fen bilimlerine özellikle kimyaya ilgili,
– El ve gözü eşgüdümle kullanabilen,
– Renkleri ayırdedebilen,
– Bedence sağlam,
– Yağ teknolojisinde kullanılan kimyasal maddelere karşı alerjisi olmayan
kimseler olması gerekir.

çalışma ortamı ve koşulları

Makine Yağları ve Yağlama Teknikerinin çalışma ortamları yapılan işin niteliğine göre değişmektedir. Makine yağlarının üretimiyle ilgili fabrikalarda veya bakım-onarım işlerinin yapıldığı atölyelerde çalışılıyorsa çalışma ortamı genellikle kapalı mekanlar olmakla beraber kirli, gürültülü, kokulu yerlerdir. Koruyucu güvenlik tedbirlerinin alınmadığı durumlarda kullanılmış yağların cilde temas etmesi alerjiye neden olabileceği gibi, havaya yaydığı kokular solunum yolları rahatsızlıklarına da yol açabilmektedir. Kalite kontrol, çeşitli testler vb.işlerin yapıldığı laboratuarlar ise daha az gürültülü ve temizdir.

Meslek mensupları işlerini çoğunlukla ayakta ancak bazen eğilerek, gerektiğinde aracın altına girerek yürütür. Satış elemanlığı dışında birinci derecede makinelerle uğraşarak yürütürler. Çalışırken mühendisler, teknisyenler, işçiler ve müşterilerle iletişim halindedirler.
MESLEK EĞİTİMİNİN
VERİLDİĞİ YERLER

Mesleğin eğitimi, Ege Üniversitesi (İzmir)-Ege Meslek Yüksekokulu’nun “Makine Yağları ve Yağlama Teknolojisi” bölümünde verilmekte iken, bu bölüm adının “Makine “ olarak değişmesi nedeniyle, ” Makine Yağları ve Yağlama Teknolojisi ” adıyla artık öğrenci alınmamaktadır. Bu nedenle D- Meslek Eğitimi bölümünde bulunan bilgiler ” Makine Yağları ve Yağlama Teknolojisi “ bölümü eğitiminin verildiği zamandaki araştırılan bilgileri kapsamaktadır.
ÖN EĞİTİMDE BAŞARILI
OLUNMASI GEREKEN DERSLER
– Matematik,
– Kimya,
– Fizik.
MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI

Meslek liselerinin Bilgisayarlı Nümerik Kontrol (CNC), Denizcilik, Endüstriyel Mekanik, Endüstriyel Otomasyon Teknolojileri, Endüstriyel Otomasyon Teknolojisi(Elektronik), Endüstriyel Otomasyon Teknolojisi (Mekanik/Makine), Gemi Makineleri, Hidrolik ve Pnömatik, Hidrolik ve Pnömatik Teknolojisi, İş Makineleri, İş Makineleri Bakım ve Onarım, İş Makineleri Operatörlüğü, Kalıp/Kalıpçılık, Konfeksiyon Makineleri Bakım ve Onarım, Makine, Makine Teknolojisi, Mekatronik, Metal İşleri, Metal Teknolojisi, Metalurji, Metalurji (Demir-Çelik Metalurjisi), Mikroteknik, Motor/Motor(Benzinli)/Motor(Dizel), Motorlu Araçlar Teknolojisi, Nümerik Kontrollü Makineler (CNC), Tesviye bölümlerinden mezun olanlar “Makine Yağları ve Yağlama Teknolojisi” ön lisans programına sınavsız geçiş için başvurabilirler. Gereken koşullara sahip oldukları takdirde yerleştirilebilirler.
Meslek liselerinin sınavsız geçiş için belirlenen bölümleri dışındaki bölümlerden ya da liselerden mezun olanlar/olacaklar ise sınavsız yerleştirme sonunda kontenjan kalırsa ek yerleştirme ile açık olan programlara isteklerine ve ÖSS puanlarına göre yerleştirilebileceklerdir. Bunun için bu kişilerin ÖSYM Başkanlığınca yapılan Öğrenci Seçme Sınavına (ÖSS) girmeleri ve yeterli Sayısal-1(SAY-1) puanı almaları gerekir.
EĞİTİMİN SÜRESİ
VE İÇERİĞİ
Eğitimin süresi 2 yıldır.
Eğitim süresince; Matematik, fizik, kimya, teknik resim, otomotiv teknolojisine giriş, işletmelerde davranış, petrokimya teknolojisi,fren sistemleri, proses ölçme tekniği, güç aktarım elemanları, motor sistemleri, akışkanlar mekaniği, makine yağ teknolojisi, yağlamanın temel prensipleri, kalite kontrol, motor yağları, ekonomi ve iş dersine giriş, bilgisayar, hidrolik, dişli yağlama ve gresler, enstrümantal analiz, müşteri ilişkileri, sanayide makine yağı kullanımı, korozyon önleme teknikleri, atık giderme yöntemleri, hata belirleme yöntemleri, çevre ve insan sağlığı… gibi mesleki dersler okutulmaktadır.
2.yılda 40 gün işletmelerde yaz stajı uygulanmaktadır.
eğitim sonunda alınan belge-diploma ve unvan
Eğitimini başarı ile tamamlayanlara “Makine Yağları ve Yağlama Teknolojisi” ön lisans diploması ve “Makine Yağları ve Yağlama Teknolojisi Teknikeri” unvanı verilir.

çalışma alanları ve iş bulma olanakları
Makine yağları ve yağlama teknikerleri kamu sektörüne ait petrokimya tesislerinde, Karayolları, DSİ, Köy Hizmetleri, TCDD, Devlet Hava Meydanları ve Liman İşletmeleri…vb. kurumlarında üretim veya bakım onarım ünitelerinde tekniker olarak çalışabiliriler. Özel sektöre ait fabrikaların bakım-onarım birimlerinde, oto motor tamir bakım servislerinde de çalışabilirler. Makine yağlarının satışı ve pazarlamasıyla ilgili işletmelerde iş bulabilirler. Benzer işlerle ilgili kendi adlarına işyeri açabilirler.

eğitim süresince ve eğitim sonrası kazanç
eğitim süresince
Mesleki eğitim süresince isteyen öğrenciler Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumunun sağlamış olduğu öğrenim kredisi ve yurt hizmetlerinden faydalanırlar. Vakıfların, kamu ve özel kurum ve kuruluşlarının sağladığı burslardan yararlanabilirler.
Ayrıca eğitim döneminde işletmelerde staj yaparken işletmenin durumuna göre, az da olsa bir gelir olanağı bulunmaktadır.
eğitim sonrası
Meslek mensuplarının kazancı çalıştıkları kurumların personel politikasına göre değişiklik göstermektedir.
Özel şirketlerde çalışıldığında ücretler anlaşmalara göre belirlenmektedir. Kendi işyerinde çalışanların kazançları sektördeki gelişmelere ve kişinin başarısına bağlıdır.

MESLEKTE İLERLEME
Makine Yağları ve Yağlama Teknikerleri başarılı olduğu takdirde işyerinin büyüklüğüne göre ustabaşı, atölye şefi vb. düzeyde sorumluluklar alabilirler. Ayrıca, ÖSYM tarafından yapılan Dikey Geçiş Sınavı’nda başarılı oldukları takdirde;
Makine” ön lisans programını başarı ile bitirenler ÖSYM tarafından açılan Dikey Geçiş Sınavı’nda başarılı oldukları taktirde “Makine”, “Makine Mühendisliği”, “Makine Resmi ve Konstrüksiyonu Öğretmenliği”, gemi makinaları işletme mühendisliği, Gemi inşaat gemi makine mühendisliği“ Otomotiv Mühendisliği”,“Otomotiv Öğretmenliği”, “Metal Öğretmenliği”, “Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri Mühendisliği”,“Gemi Makineleri İşletme Mühendisliği”, “Talaşlı Üretim Öğretmenliği”Tarım makineleri, “Metalurji ve Malzeme Mühendisliği”, “Endüstriyel Teknoloji Öğretmenliği”, “İnşaat Mühendisliği”, “Makine ve İmalat Mühendisliği”,“Malzeme Mühendisliği”,“Tasarım ve Konstrüksiyon Öğretmenliği”,Üretim Mühendisliği lisans programlarına dikey geçiş yapabilirler.

BENZER MESLEKLER

· Kimya Teknikeri,
· Rafineri Teknikeri,
· Otomotiv Teknikeri,
· Makine Teknikeri.
YARARLANILAN BİLGİ KAYNAKLARI
· Meslek elemanları,
· ÖSYM ÖSYS (Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi) Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu-2008,
· ÖSYM Meslek Yüksekokulları ile Açıköğretim Önlisans Programları Mezunlarının Lisans Öğrenimine Dikey Geçiş Sınavı 2010 Kılavuzu,
· Ege Üniversitesi Kılavuzu,
· 2010 Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi (ÖSYS) Kılavuzu,
· Meslek Danışma Komisyonu (MEDAK) üyesi kuruluşlar.

DAHA AYRINTILI BİLGİ İÇİN BAŞVURULABİLECEK YERLER

· İlgili Eğitim Kurumları,
· Türkiye İş Kurumu Meslek Bilgi Merkezi,

Türkiye İş Kurumu web sayfası www.iskur.gov.tr
Ulusal Meslek Bilgi Sistemi http://mbs.meb.gov.tr/
Makine Yağları Ve Yağlama Teknikeri Mesleği Nedir, Ne İş Yapar Nasıl Olunur Şartları ve Maaşları,
Meslekler Rehberi,
Makine Yağları Ve Yağlama Teknikeri Mesleği Hangi Okul okunmalıdır geleceği ve Ne Kadar Maaş Alır

BU YAZIYI FACEBOOKTA PAYLAŞ ARKADAŞLARIN DA GÖRSÜN...
Sponsorlu bağlantılar
yorum yap

Makine Yağları Ve Yağlama Teknikeri Mesleği Nedir, Bilgileri Maaşları yazısı ile ilgili yorumlar:

İlk Yorumu Sen Yap!“Makine Yağları Ve Yağlama Teknikeri Mesleği Nedir, Bilgileri Maaşları”

Cevapla

Yorum:
XHTML: Etiket: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>
Yorumlarınızı Lütfen BÜYÜK harfle yazmayınız. Aksi halde yorumunuz onaylanmamaktadır. Yorumlarınızda kurallara uymayan ifadeler bulunmadığı taktirde; 24 Saat içerisinde yorumlarınız moderatörlerimiz tarafından onaylanmaktadır.