intel Core i3 mü Core i5 mi Core i7 mi HANGİ İŞLEMCİYİ ALAYIM?

Sponsorlu bağlantılar
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (İlk Sen Oyla!
Loading...

intel Core i3 mü Core i5 mi Core i7 mi

core i3 nasıl, core i5 nasıl, core i7 nasıl, intel Core i3 mü Core i5 mi Core i7 mi

Intel’in Core i5 ve Core i7 işlemciler arasında tercih yapmakta güçlük çekiyorsanız bu rehbere göz atmanızda sonsuz fayda var.

Intel’in Core i5 ve Core i7 masaüstü işlemcileri son derece güçlü ve modern modeller…

Intel’in işlemci çeşidi çok olduğu için bazı tüketiciler seçimde zorluk yaşayabiliyor. Bu işlemciler gerçekte ne sunuyor ve hangisini seçeceğinizi nasıl bileceksiniz? İşte bu makalemizde Intel’in marka ve model bolluğu içerisinde kararınızı kolaylaştıracak farklara değiniyoruz. intel Core i3 mü Core i5 mi Core i7 mi

Core i5 ve Core i7 arasındaki seçimde sadece iki seçenek yok. Farklı soket tipleri söz konusu. Özellikle soket seçimi büyük bir mesele, anakart tercihini ve sistemin geri kalan özeliklerini belirleyici rol oynuyor.

Soket ve fiyat tercihleri

Meselenin özünde elbette fiyat farkının önemi yatıyor. Core i7 ve Core i5 işlemciler arasında ve soket tercihleri arasında, anakartın fiyatı arasında kocaman bir uçurum var.

Teoride Core i5 orta sınıf bir işlemci, Core i7 ise Intel’in amiral gemisi. Core i7 işlemciler o kadar güçlü ki, AMD’nin bu modele rakip bir işlemcisi ortada yok denebilir.

İşi karıştıran şey Core i5 işlemcilerin sadece 2 çekirdekli değil, 4 çekirdekli ve son derece üst düzey performans sunan modellerinin de olması.

Soket farkı ve bunun getirileri, götürüleri

Core i5 işlemciler 2 ya da 4 çekirdekli olarak LGA 1156 soket kullanıyor. Core i7 işlemcilere bakacak olursak 4 ve 6 çekirdek seçeneklerinin yanında LGA 1156 ve LGA 1366 soket seçenekleri olduğunu görüyoruz.

Sistem upgrade’i yapacaksanız mevcut soket tipine bakmanız gerekiyor. Mevcut soket zaten seçimi sizin için yapacaktır. Eğer yeni bir sistem topluyorsanız, soket seçimi yaparken ileride planladığınız işlemciler için durup bir düşünmelisiniz. intel Core i3 mü Core i5 mi Core i7 mi

Core i5 işlemciler 600 ve 700 serileri olarak ikiye ayrılıyorlar. Çift çekirdekli modeller 600 serisi oluyor ve Intel Clarkdale çekirdek mimarisine sahipler. Sanal olarak çekirdek sayısını ikiye katlayan HyperThreading teknolojisi bu modellerde açık geliyor.

İşlemci kod isimlerine giriş

İşlemci kod isminin son iki hanesi saat hızını ifade ediyor. Core i5 650 modeli 3.2 GHz çift çekirdekli bir model. Core i5 680 ise 3.8GHz saat hızına sahip ve yine çift çekirdeğe sahip.

700 serisi Core i5′ler ise Lynnfield çekirdek mimarisine sahip, 4 çekirdekli işlemcilerden oluşuyor. Bu seride HyperThreading kapalı geliyor. HT sahibi 600 serisindeki çekirdek sayısı sanal olarak 4′e ulaşsa da elbette fiziksel çekirdek sayısının fazla olması çok daha fazla güç sunuyor.

700 serisinde 2.66GHz’lik Core i5 750 ve 2.8GHz’lik Core i5 760 modelleri bulunuyor.

Çekirdek sayısı

700 Serisindeki ekstra çekirdek sayısını görenler fiyatların daha pahalı olmasını bekliyor ama durun! Durum bunun tam tersi, 700 serisi, 600 serisinden daha ucuz.

Entegre grafik çipine sahip olan bu işlemciler ekran kartı ihtiyacını tamamen ortadan kaldırmaya yetmeseler de, grafik ihtiyaçları yüksek olmayan bir sistemde ekonomik bir çözüm sunabiliyorlar.

Clarkdale mimarisine sahip işlemcilerdeki entegre grafik çipinden yararlanabilmek için bunu destekleyen bir anakarta ihtiyacınız olduğunu unutmayın.

HyperThreading farkı

İyi bir ekran kartı alacaksanız daha ucuz ve fiziksel çekirdek sayısı olarak avantajlı olan 700 serisini yeğlemelisiniz.

Core i7 işlemcilere bakacak olursak, 800 serisi ile Core i5′in 700 serisi arasında büyük benzerlik olduğunu görüyoruz. Bununla birlikte HyperThreading son derece önemli bir fark oluşturuyor. Core i7 870 model işemci 2.93 GHz hızında 8 thread çalıştırabiliyor.

Serinin en tepesinde ise Core i7 900 model işlemcileri görüyoruz. Bu seri işlemcilerin hepsi LGA 1366 soket kullanıyor. Bu elbette daha fazla performans demek ama DDR3 RAM kullanmayı gerektirdiği için sistemin fiyatı da artıyor.

Core i7 modelleri

Core i7 işlemciler 4 ya da 6 çekirdekli olabiliyor. 930, 940, 950 ve 960 modelleri 4 çekirdekli; 970 ve 980X modelleri ise 6 çekirdekli.

Fiyat oalarak bakacak olursak da büyük farklılık olduğunu görüyoruz. 2.8GHz 4 çekirdekli 930 modeli tam bir fiyat-performans canavarı. Serinin uç noktasında performans gerçekten katlanıyor; ne yazık ki fiyat da katlanıyor.

Peki K ve X ne anlama geliyor? Core i7 980X ve yeni Core i7 875K modelleri özel, overclock tutkunlarına hitap eden modeller. Çarpan ve hız farkı büyük ve iyi bir soğutma ile uç noktalarda performans elde etmek mümkün.

Son olarak i3den bahsedilmemiş makalede. Arkadaşlar eğer intelin işlemcilerini kıyaslayacaksanız hiç sağa sola bakmaya gerek yok. ark.intel.com sitesinde bütün işlemcilerin özellikleri ve kıyaslaması var. Bu nedenle alacağınız bilgisayarın işlemci kodunu bu siteden araştırın. core i7 aldım dersiniz ama 2 çekirdek olabilir. 4 çekirdek sanarsınız 2 çekirdek işlemcidir. Bu nedenle mutlaka bu siteden kıyaslama yapın.

Site : ark.intel.com

ilgili aramalar: i 3 mü i5 mi i7 mi, bilgisayarım ı3 mü ı5 mi, i3 mü i5 mi,i3 mü i5 mi i7 mi,i5 işlemci mi i7 mi, intel core i3 hangi modeli en iyi, intel i3 mü intel i 5 trintel i5 mi i3 mü, işlemcide core i5 modeller

BU YAZIYI FACEBOOKTA PAYLAŞ ARKADAŞLARIN DA GÖRSÜN...
Sponsorlu bağlantılar
yorum yap

intel Core i3 mü Core i5 mi Core i7 mi HANGİ İŞLEMCİYİ ALAYIM? yazısı ile ilgili yorumlar:

5 Yorum Var on "intel Core i3 mü Core i5 mi Core i7 mi HANGİ İŞLEMCİYİ ALAYIM?"

commenter
Misafir | Yorum No: 57946 - Ağustos,2013

i3 normal çift cekirdekli işlemçi gibi düşünün eski işlemçilerle aynı sadice biraz daha hızlı
i5 in i3 den farkı : turbo boos (over clock) yani bilgisayarı kulanıyonuz 2.8 hızı oyun oynuyonuz yada işlem yapıyonuz bilgisayar kulanımı cogaldıgı zaman işlemçi hızını yükseltiyor 3.5 gibi işlem yokken kendi tekrar eski hız geliyor
i7 de i 5 göre farkı 4 çekirdekli ama 3 çekirdek kulanıp 1 çekirdegi boşta bırakıp bilgisayarın donma kasma sorununu oldumu o çekirdek kullanılıyo kasma donma minimim nerdeyse yok ediyor
herkeze iyi günler

commenter
Misafir | Yorum No: 33064 - Ekim,2012

:) aynen i3 yorumu nirde yaw

commenter
Misafir | Yorum No: 5819 - Ekim,2011

aynen ??

commenter
Misafir | Yorum No: 5178 - Ağustos,2011

i3 yorumu nerede????

commenter
Misafir | Yorum No: 2799 - Aralık,2010

i5 ve i7 den hep söz edilmiş i3 ile alakalı tek bir açıklama yok
i3 ilgili bir açıklama da olsaydı daha iyi olurdu.

Cevapla

Yorum:
XHTML: Etiket: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>
Yorumlarınızı Lütfen BÜYÜK harfle yazmayınız. Aksi halde yorumunuz onaylanmamaktadır. Yorumlarınızda kurallara uymayan ifadeler bulunmadığı taktirde; 24 Saat içerisinde yorumlarınız moderatörlerimiz tarafından onaylanmaktadır.