Hicri Yılbaşı 1440 Ne Zaman 11 Eylül 2018 Hangi İbadetler Yapılır

Sponsorlu bağlantılar
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (İlk Sen Oyla!
Loading...

Hicri Yılbaşı 1440 Ne Zaman 11 Eylül 2018 Hangi İbadetler Yapılır, bilindiği gibi bu gece 11 eylül 2018 tarihi itibariyle hicri yılımızın sonuna geliyoruz ve Hicri 1440 yılına giriyoruz. tüm müslüman kardeşlerimizin yeni yılı mübarek olması dileğiyle.

Hicri takvimde belirtilen yılbaşı Muharrem ayının 1. günüdür. Muharrem ayını, Safer, Rebiyülevvel, Rebiyülâhır, Cemaziyelevvel, Cemaziyelâhir, Recep, Şaban, Ramazan, Şevval, Zilkade ve Zilhicce ayları takip eder.

MUHARREM AYI VE MUHARREM AYI ORUCU İLE İLGİLİ HADİSLER

Çok önemli ! Ramazan’dan Sonra En Faziletli Oruç;

Rasûlullâh -sallâllâhu aleyhi ve sellem- buyuruyorlar:

‘Ramazan’dan sonra en faziletli oruç, Allâh’ın ay’ı olan, Muharrem’de tutulan oruçtur. Farz namazdan sonra en faziletli namaz, gece namazıdır.’ (Tâc Tercemesi 2 /146)

Ebû Hüreyre -radıyallâhu anh-‘den şöyle dediği nakledilmiştir.

Rasûlullâh -sallâllâhu aleyhi ve sellem- Efendimiz’e farz namazdan sonra hangi namazın ve Ramazan ayı orucundan sonra hangi orucun efdal olduğu soruldu da:

‘Farz namazdan sonra en faziletli namaz, gece yarısı kılınan namazdır. Ramazan ayından sonra en faziletli oruç, Allâh’ın ay’ı olan Muharrem orucudur.’ buyurdular. (Sahîh-i Müslim! Tercemesi ve Şerhi 6 / 235)

BU YAZIYI FACEBOOKTA PAYLAŞ ARKADAŞLARIN DA GÖRSÜN...
Sponsorlu bağlantılar
yorum yap

Hicri Yılbaşı 1440 Ne Zaman 11 Eylül 2018 Hangi İbadetler Yapılır yazısı ile ilgili yorumlar:

İlk Yorumu Sen Yap!“Hicri Yılbaşı 1440 Ne Zaman 11 Eylül 2018 Hangi İbadetler Yapılır”

Cevapla

Yorum:
XHTML: Etiket: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>
Yorumlarınızı Lütfen BÜYÜK harfle yazmayınız. Aksi halde yorumunuz onaylanmamaktadır. Yorumlarınızda kurallara uymayan ifadeler bulunmadığı taktirde; 24 Saat içerisinde yorumlarınız moderatörlerimiz tarafından onaylanmaktadır.