Hayıt Tohumunun Faydaları Nelerdir, Neye İyi Gelir? | Şifalı Bitkiler Rehberi

Hayıt Tohumu Neye İyi Gelir, Hayıt Tohumu hangi hastalıklara iyi gelir, Hayıt Tohumu Etkileri Nelerdir, Hayıt Tohumu hangi vitaminler vardır, Hayıt Tohumu Nasıl Kullanılır.

Hayıt (Vitex agnus castus), havanın ılıman olduğu bölgelerde bulunan bir ağaçtır. Bu yüzden Akdeniz bölgesinde bol miktarda bulunur. Aynı zamanda bol güneş ışığı ve iyi bir toprağa gereksinim duyar.

Sahil bölgelerinde de yetişse de, bu bölgelerde güneş ışığı eksikliğinden meyve vermezler.

Bu ağaç, çiçek açar ve boyu dört metreyi bulabilir. Çiçekleri, beyazdan mora, türlü renklerde açar ve kış boyunca da çiçek açmayı sürdürür. Çiçeklerinin mükemmel aroması için de toplandıkları olur.

Terapik Kullanımı – Hayıt Tohumunun Faydaları

• Bu bitkinin neredeyse her bölümü farklı sebeplerden dolayı kullanılmaktadır. Bunlar, çiçekleri, gövdesi, ve usaresidir.

• Hayıt ekstresinin kullanıldığı alanlar oldukça geniştir. Son zamanlarda, göğüs kanseri gibi, kadınlıkla ilgili kanser hastalıklarında büyük ümitler vaadetmeye başlamıştır. Bu, östrojen hormonu üzerindeki kontrolü ile ilgilidir. Bu hormonun fazlası, genellikle kanser hücrelerini besler.

• İlginçtir ki; eski zamanlardaki rahipler, androjen etkilerini azaltarak cinsel isteklerini bastırmak için, bu bitkinin yapraklarını, özütünü çıkarıncaya kadar çiğnerlerdi. Bu yüzden, çoçuk sahibi olmak isteyen erkeklerin bu bitkiden uzak durması gerekir.

• Bununla birlikte, kadınların bu bitkiye gereksinimi vardır. Hayıtın, fertilite için kullanımı, 2000 yıl önceye, eski Yunan ve Romalılar zamanına kadar uzanır. Doğurganlığı baskılayan hormonlara mani olur.

• Adet dönemlerinde, öncesi ve sonrasında sancı çeken binlerce kadın mevcuttur. Eğer siz de o kadınlardansanız, hayıt bitkisini denemek isteyebilirsiniz. Karın bölgesinde kramp, bacaklarda  tutulma gibi adet dönemi rahatsızlıkları ve semptomlarını gidermek konusunda oldukça başarılıdır. Ayrıca başağrısına, halsizliğe ve şişkinliğe iyi gelir.

• Hayıtın ekstresi, meme emzirenlerde, sütü çoğaltmak, göğüslerdeki ağrı ve duyarlılığı gidermek konusunda da yüksek performans sahibidir.

Not: Sitede yer alan bilgiler doktorun tıbbi tedavisinin yerine geçmez. Herhangi bir ilaç ya da tedavi yöntemine başvurmadan önce, mutlaka doktora danışılmalıdır.

Hayıt Tohumunun Faydaları Nelerdir, Neye İyi Gelir? | Şifalı Bitkiler Rehberi” için bir yorum

  • 25 Nisan 2013 tarihinde, saat 21:16
    Permalink

    ne yaradıgın soruyorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.