Sponsorlu bağlantılar

Hangi 3D Grafik Programı Daha İyi | Blender vs Diğerleri

Hangi 3D Grafik Programı Daha İyi, Blender vs Diğerleri, oyun yapmak için en iyi 3d programı hangisi

Oyun geliştiren fakat işin grafik kısmı ile ilgili durumda tıkanan arkadaşlar için bir yazı yazmaya karar verdim.
Bahsedeceğim konu uzun zamandır tekrar tekrar sorulduğu için açıkçası bıkma noktasına geldim. En azından burada anlattıklarımın oyun geliştirmek ile uğraşan herkesin faydalanacağı bir konu olacağını düşünüyorum. Arkadaşlar bildiğiniz gibi iyi bir oyun geliştirmek için yeterli düzeyde yazılım bilgisinin yanı sıra oyun içi grafiklere, oyunun konusunu destekleyecek müziklere ve ses efektlerine ihtiyaç vardır.

Her ne kadar Müzik ve Ses efektleri ile bilgi vermek istesem de sınırlı kaynak olduğu için işin o kısmına girmek istemedim. Türkiyedeki oyun geliştiricilerin, özellikle Unity kullanıcılarının büyük bir çoğunluğu işin yazılım kısmını halletseler de grafik kısmında ne yazıkki çok büyük ilerlemeler kat edemiyor. Kimilerine göre kullandıkları grafik programı bunun için yetersiz, kimilerine göre ise iyi bir program bulmak zor. Tabii işin bir de ücret kısmı var. Zaten sorunların çoğu burada başlıyor.
Şuan bahsedeceğim konu piyasadaki ücretsiz 2D & 3D programlar üzerine olacak. Bildiğiniz gibi Grafik sektörünün piyasadaki popüler programlarının çoğu ücretli ve şuanki kur farkları nedeni ile bu programların lisansı Türk geliştiricilerin cebini baya bir zorlamakta. Peki bu programlar çok mu iyiler ki ücretleri cep yakıyor? Arkadaşlar öncelikle defalarca üzerinde durduğum ve hatta aranız da bulunan bir çok arkadaşımında bahsettiği konuya bir açıklık getireyim. Şunu aklınıza iyice yerleştirin. İyi yada Kötü bir program yoktur! Ücretli programlar daha iyidir yada ücretsizler kötüdür diye bir şey söz konusu bile değildir! İyi yada kötü olan kullanıcının kendisidir! Bunu lütfen unutmayın. Bu konuda çok fazla soru geliyor. Hangi program daha iyidir diye bir şey söz konusu olmamalıdır. Program kıyaslaması yapanlara lütfen kulak asmayınız. Kullanacağınız programı kendiniz belirlemelisiniz. Nasıl ki oturduğumuz yada uzandığımız yeri rahat geldiği için seçiyoruz aynı olay programlar için geçerlidir. İlk önce size rahat gelen programı bulun. Size göre kullanışı rahat programa sahipseniz işin grafik kısmı için çalışmaya geçebilirsiniz. Peki sadece rahatlık yetiyor mu? Tabiki de hayır. Özellikle grafik alanın da çalışacaksanız iyi bir hayal gücü kesinlikle en önemlilerden biridir. Özellikle sanatsal veya kendi tarzınıza uygun tasarımlar yapacaksanız mutlaka hayal gücünüzü açmalısınız. Tabii iş hayal gücü ile de bitmiyor.

Kullandığınız programı iyi bir tasarım yapmak için yeterli düzeyde öğrenmeniz de gerekmekte. Bu öğrenimi sağlayan en önemli unsur ise disiplinli çalışma olacaktır. Yeni başlayan arkadaşlar mutlaka kendilerine bir çalışma planı yapmalılar. Günlük 1 saat veya 2 saat hiç farketmez. Devamlı pratik yapmalı ve aynı zamanda öğrendiklerinizi hafızanıza kazımalısınız. Saat süresini örnek olarak söyledim. Vaktiniz varsa tüm gününüzü bile programı öğrenmeye ayırabilirsiniz ama dediğim gibi öğrendiklerinizi aklınıza kazımalı yada not almalısınız. Not almak daha da yararlı olacaktır. Ben de ilk defa kullandığım bir program ile ilgili mutlaka not tutarım. Sadece ilk defa kullandığım değil, kullanmakta olduğum programlarda bile kendi oluşturduğum teknikleri yada öğrendiğim yeni bir tekniği not ederim. Bahsettiğim şekilde ilerlerseniz olumlu sonuçlar alacağınıza eminim ama şunu unutmayın. En başta bir sanat eseri yaratmak gibi bir düşünceyi aklınıza getirmeyin. Çok zorlanırsınız ve istediğiniz sonucu alamayınca istemsizce de olsa vazgeçersiniz. Uyarıyorum çünkü yaklaşık 12 yıldır 3D modelleme ve 2D tasarım ile uğraşmaktayım. Daha 2 günlük bilgi ile çok kapsamlı işler yapmaya çalışan ama büyük bir hüsrana uğrayıp vazgeçen çok kişi tanıdım. Sabredin ve çalışmaya devam edin.

Biraz uzun bir yazı oldu farkındayım ama çok sık karşılaştığım bir durum olduğu için yazmak istedim. Şimdi gelelim en başta bahsettiğim ücretsiz yazılımlara…
Bir çoğumuz zor şartlar altında oyun geliştiriyoruz. Maddi veya Manevi yönden sıkıntılar yaşadığımızda oluyor. Her neyse ilk olarak 3D programlar ile başlayalım. Bu arada bir not daha ekleyeyim. Burada bahsedeceğim tüm ücretsiz yazılımları kendim de kullandım ve bir çoğunu hâlâ kullanmaktayım.

– Free 3D Softwares / Ücretsiz 3D Yazılımlar –

Blender 3D:

Aşağı yukarı bir çoğunuz adını duymuştur. Özellikle ücretsiz 3d tasarım programları arasında ilk sırada yer alır. 3D Modelleme ve Animasyon yapabileceğiniz, youtube üzerinde aradığınızda her dilde eğitimlerini bulabileceğiniz ve bir çoğunuzun kullanışlı bulacağını düşündüğüm bir program.

İndirme Linki:
https://www.blender.org

Wings 3D:

Türkçe dil desteğine sahip açık kaynak kodlu bir 3D Modelleme programı. Sade bir arayüze sahip bu nedenle çoğunuz kolaylıkla programı öğrenebilir. Programı yaklaşık 10 yıl kadar önce kullanmıştım. Şuan var mı bilmiyorum ama 10 yıl önce kullandığımda Rigleme ve Animasyon yoktu. Tek eksiği sadece buydu.

İndirme Linki:
https://www.blender.org

GMax 1.2:

12 yıldan uzun bir süredir yeni bir versiyonu çıkmamış olsa da bir zamanların hatta şuan bile en popüler ücretsiz yazılımlardan biridir. Autodesk firmasının 3d yazılımı 3ds Max’e arayüzü ve kullanış bakımından çok benzer. Hatta neredeyse aynılar diyebilirim. Gmax’in kötü bulduğum özelliği FBX export etmemesi. 3ds, Obj ve yanlış hatırlamıyorsam M3d formatlarında export edebiliyoruz. Gmax her ne kadar kısıtlı gibi görünsede kullanıcılarının geliştirdiği bir çok eklentiyi internette bulabilir ve gmax’e yeni Import & Export seçenekleride ekleyebilirsiniz.

İndirme Linki:
https://www.turbosquid.com/gmax
NOT: Program ücretsizdir fakat sizden bir serial number isteyecektir. Siteye kayıt olduktan sonra ücretsiz olarak lisans isteyebilir ve programı sorunsuzca kullanabilirsiniz.

– Free 2D Softwares / Ücretsiz 2D Yazılımlar –

NOT: Programları yazmadan önce bahsetmek istiyorum. Eğer 2D Tasarım yada 3D Sculpting ile uğraşacaksanız ucuz da olsa bir grafik tablet (çizim tableti) almanızı öneririm. Fotoğraf düzenleme harici konularda mouse kullanmak hem yorucu, hem sıkıcı hemde boşa vakit kaybı olur. Piyasada kesenizi çok zorlamayacak grafik tabletler mevcut. Özellikle çok pahalı olmasın diyorsanız size önerim Wacom marka harici ürünlere yada illa Wacom marka olsun derseniz 2. el ürünlerine bakın. Wacom sektörde iyi bir marka değerine sahip bir grafik tablet üretim firması. Firma iyi olunca ürünlerinin fiyatı da tuzlu oluyor. Wacom alternatifi olarak Çinde üretilen bir çok grafik tablet mevcut. Çin malı alınmaz gibi düşünmeyin gerçekten iyi ve sağlam ürünlerdir. Geçen yıl kendime 21.5 inçlik bir Ekranlı Grafik Tablet aldım. Sorunsuzca kullanıyorum. Alternatif ürünlere göz atmak isteyenler için isimleri veriyorum.

Alternatif Grafik Tabletler ( Benim bildiklerim ):
UGEE (Şuan kullandığım ürünün markası)
HUION
ACEPEN
XPPEN

Bu ürünleri Türkiye içerisinde bulmak biraz zor ama Aliexpress yada Amazon Türkiye den ürünleri ve fiyatlarını inceleyebilirsiniz. Aliexpress üzerinden sipariş verirseniz; sipariş vermeden önce ürünün gümrük veya ötv vergisi olup olmadığına bakın.

Gimp 2:

Bir çoğunuz kullanmıştır yada kullanıyordur. Photoshop alternatifi olarak kullanılan programların başında gelir. Photoshop üzerinde yapılabilen bir çok işlem bu programda da yapılmaktadır.

İndirme Linki:
https://www.gimp.org

Paint.NET:
Bazıları ilk okuduğunda Microsoft Paint zannedebilir ama değil. Paint.NET te gimp gibi Photoshop alternatifi olarak görünen kullanımı rahat tasarım programlarından biridir.

İndirme Linki:
https://www.getpaint.net

Medibang Paint Pro:

2-3 yıl kadar önce piyasaya çıkmış bir program. Program ağırlıklı olarak Çizgi Roman/Manga ve İllüstrasyon üzerine yapılmış fakat Oyun içi grafik oluşturmak içinde ideal programlardan biri diye düşünüyorum.

İndirme Linki:
https://medibangpaint.com/en/app-download/

Krita:

Yaklaşık 3-4 gündür kullanmaya başladığım ve bana oldukça rahat gelen grafik tasarım programları arasında. Medibang Paint Pro gibi Çizgi Roman/Manga ve İllüstrasyon üzerine kullanılıyor olsa da kapsamlı bir tasarım programıdır. Programın bir de Animasyon kısmı bulunmakta. Ancak programın animasyon kısmı Her kareyi elle çizme üzerine hazırlanmış. Bu programda animasyon yapacaksanız kendinizi baya geliştirmelisiniz.

İndirme Linki:
https://krita.org/en/

Paint:

Özellikle belirteyim dalga geçmek gibi bir niyetim yok. Microsoft Paint her Windows kullanıcısının elinin altındaki bir tasarım programı. Programı her ne kadar büyük bir çoğunluk küçümsüyor olsa da aşağıda verdiğim linklere bakınca bir sanatçının elinde hor görülen bir programın nasıl yükseldiğini göreceksiniz. Zaten konunun en başında bahsettiğimde buydu. Programın iyisi kötüsü yoktur. İyi yada kötü, yetenekli yada yeteneksiz kullanıcı vardır.

Santa Claus:
https://www.youtube.com/watch?v=v2g5qbvb7F4
Anime Character:
https://www.youtube.com/watch?v=qxtLhdukEcM
Car:
https://www.youtube.com/watch?v=vUWqRhReaZk
Spider-man:
https://www.youtube.com/watch?v=U8-gAnDw-7k

– Pixel Art –

Lospec Pixel Editor:
Tarayıcı üzerinden kullanılabilen bir Pixel art programı. Bir kaç kez kullanma fırsatım oldu. Gayet kullanışlı bir program.

Link:
https://lospec.com/pixel-editor/app

Grafx2:
Sade bir arayüze sahip güzel bir pixel art programı.

İndirme Linki:
http://pulkomandy.tk/projects/GrafX2/downloads

Piskel:
Adını sıkça duyduğum fakat 2 gün önce inceleme fırsatı bulduğum bir pixel art programı. Programı ister indirebilir isterseniz de tarayıcı üzerinden kullanabilirsiniz. Pixel art oluşturmanın yanı sıra Animasyonda oluşturabileceğiniz son derece kullanışlı bir program. Favori programım diyebilirim.

İndirme Linki:
https://www.piskelapp.com

Umarım bir çoğunuza faydalı olur.
Benim hangi programları kullandığımı merak edenler attığım ekran görüntüsüne bakabilirler  Şuan aktif olarak kullandığım programların tamamını içermektedir.

Kaynak: Unity 3d Geliştirme Platformu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.