Ferhat Paşa Antlaşması Nedir Nedenleri, Sonuçları

Ferhat Paşa Antlaşması anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Ferhat Paşa Antlaşması Nedir, Ferhat Paşa Antlaşması Ne Anlama Gelir, Ferhat Paşa Antlaşması Ne Demektir, Ferhat Paşa Antlaşması Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Ferhat Paşa Antlaşması ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Ferhat Paşa Antlaşması Anlamı

Ferhat Paşa Antlaşması, III. Murat devrinde 1590 tarihinde Osmanlı Devleti’yle Safevilerin yönettiği İran arasında imzalanmış bir antlaşmadır. 1578-1590 Osmanlı-Safevî Savaşı’nı sona erdirmiştir, aynı zamanda Duraklama döneminin ilk antlaşmasıdır.

Kafkasları tamamen ellerine geçirmek isteyen Osmanlılar, 1583-1590 yılları arasında devamlı olarak Safevilerin üzerine seferler düzenlediler. 11 Mayıs 1583’te Meşaleler Muharebesi denilen çarpışmayla başlayan Osmanlı seferleri 1590’da imzalanan Ferhat Paşa Antlaşması ile sona erdi. Anlaşma sonucunda Tebriz, Karabağ, Gürcistan, Dağıstan ve Şirvan Osmanlılara bırakıldı. Bu antlaşma ile Osmanlılar doğudaki en geniş sınırlarına ulaşmışlardır. III. Mehmet döneminde Safeviler tarafından antlaşma ihlal edilecektir.

Konu ile ilgili aramalar: Ferhat Paşa Antlaşması Nedir Ferhat Paşa Antlaşması ödev ara Ferhat Paşa Antlaşması kelime anlamı Ferhat Paşa Antlaşması sözlükte ara Ferhat Paşa Antlaşması ansiklopedi bilgi bankası ara Ferhat Paşa Antlaşması ne demek Ferhat Paşa Antlaşması neye denir

Ferhat Paşa Antlaşması ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.