Endüstri Bitkileri Yetiştirme Teknikeri Mesleği Nedir, Şartları ve Maaşları

Sponsorlu bağlantılar
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (İlk Sen Oyla!
Loading...

Endüstri Bitkileri Yetiştirme Teknikeri Mesleği Nedir, Ne İş Yapar Nasıl Olunur Şartları ve Maaşları, Meslekler Rehberi, Endüstri Bitkileri Yetiştirme Teknikeri Mesleği Hangi Okul okunmalıdır geleceği ve Ne Kadar Maaş Alır

Ziyaretçilerimiz için Endüstri Bitkileri Yetiştirme Teknikeri Mesleği ile ilgili bilgileri paylaştık. Bu bölümde çalışmak isteyenler ve ya düşünenler için gerekli tüm bilgileri bu yazıda görebilirsiniz. Meslek seçiminizi yapmadan önce mutlaka istediğiniz mesleğin şartlarını, iş olanaklarını, maaşlarını ve geleceğini mutlaka inceleyin.

Endüstri Bitkileri Yetiştirme Teknikeri Mesleği

TANIM

Kaliteli endüstri bitkilerinin yetiştirilmesi ve sanayide değerlendirilmesinde ziraat mühendisine yardımcı eleman olarak çalışan kişidir.
GÖREVLER

· Endüstri bitkisi hastalıklarına karşı yöntemler belirler,
· Çeşitli endüstri bitkilerin yetiştirilmesi için uygun toprağı belirler,
· Tohumların ekilmesi, dikilmesi, gübrelenmesi, ilaçlanması, ve ürünün toplanarak değerlendirilmesi ile ilgili zaman ve yöntemleri belirler,
· Bitki türlerinin iyileştirilmesi, sulanması ve değerlendirilmesi konularında yöntemler belirler,
· Toplanan ürünlerin sınıflandırılması, korunması, depolanması, ambalajlanarak değerlendirilmesi (pazarlanması) ile ilgili yöntemler belirler ve uygular,
· Yukarıda belirtilen konularda üreticilere bilgiler verir.
KULLANILAN ALET VE MALZEMELER

· İlaçlama, sulama, hasat toplama ve depolama aletleri,
· Traktör ve pulluk,
· Topoğrafik aletler,
· İlaçlar, tohumlar, fidanlar ve aşılar,
· Otoglar,
· Ölçme ve kontrol aletleri (Spektrofotometre, Mikroskop, Pehometre, Cephometre, İnksilatör).
MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER
Endüstri bitkileri yetiştirme ve değerlendirme teknikeri olmak isteyenlerin;
– Biyoloji ve ekonomi konularına ilgili,
– Hem kapalı ortamda (laboratuar) hem de açık havada çalışmaktan hoşlanan,
– İnceleme ve araştırmaya meraklı,
– Bitki yetiştirmekten hoşlanan,
– Bedence sağlam
kimseler olmaları gerekir.
ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI
Endüstri bitkileri yetiştirme ve değerlendirme teknikerleri; bitkilerin yetiştirildiği tarlalarda ve bahçelerde açık havada, tohumların fiziksel ve biyolojik değerlerinin saptandığı laboratuarlarda bu bitkilerin işlendiği fabrikalarda kapalı alanlarda çalışırlar. Arazide çalışırken çamurlu, tozlu, soğuk veya sıcak bir ortamda bulunabilirler. Laboratuarlarda ise kimyasal maddelerle çalışmalar yapacakları zaman kimyasal kokulara, gübre ile ilgili çalışmalar sırasında gübre kokularına maruz kalabilirler. Endüstri bitkileri yetiştirme ve değerlendirme teknikerleri; çiftçiler, meslek odaları mensupları, meslektaşları ve ziraat teknisyenleriyle iletişim halinde çalışırlar.
MESLEK EĞİTİMİ
MESLEK EĞİTİMİNİN VERİLDİĞİ YERLER
Meslek eğitimi, aşağıdaki meslek yüksekokullarının ”Endüstri Bitkileri Yetiştirme ve Değerlendirme” bölümünde verilmekte iken, bu bölüm adının “Endüstriyel Bitkiler Yetiştiriciliği” olarak değişmesi nedeniyle, ” Endüstri Bitkileri Yetiştirme ve Değerlendirme “ adıyla artık öğrenci alınmamaktadır. Bu nedenle D- Meslek Eğitimi bölümünde bulunan bilgiler ” Endüstri Bitkileri Yetiştirme ve Değerlendirme” bölümü eğitiminin verildiği zamandaki araştırılan bilgileri kapsamaktadır.
Meslek eğitimi, aşağıda belirtilen üniversitelere bağlı meslek yüksekokullarının “Endüstri Bitkileri Yetiştirme ve Değerlendirme” bölümünde verilmektedir.
· Adnan Menderes Üniversitesi-Aydın, Koçarlı Meslek Yüksekokulu.
· Uludağ Üniversitesi-Bursa, Mustafakemalpaşa Meslek Yüksekokulu.
· Harran Üniversitesi-Şanlıurfa, Suruç Meslek Yüksekokulu.
ÖN EĞİTİMDE BAŞARILI OLUNMASI GEREKEN DERSLER
· Fen Bilimleri (Fizik, Kimya, Biyoloji),
· Matematik,
· Türkçe.

MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI
Meslek liselerinin; Boya Teknolojisi, Endüstriyel Boya ve Dekorasyon, Endüstriyel Boyacılık, Kimya, Kimya Teknolojisi, Lastik Teknolojisi, Petrokimya, Plastik İşleme, Plastik Teknolojisi, Proses, Sanayi Boyacılığı ve Uygulama Tekniği, Sınai Boya, Bahçecilik, Çay Teknolojisi, Süs Bitkileri, Tarım, Ziraat, Tarım Teknolojisi, Zeytin Teknolojisi, Peyzaj, Genel Ziraat, Makine (Tarım Meslek Lisesi), Makine-Tarım Teknolojisi, bölümlerinden mezun olanlar “Endüstri Bitkileri Yetiştirme ve Değerlendirme” ön lisans programına sınavsız olarak girebilirler.
Meslek liselerinin sınavsız geçiş için belirlenen bölümleri dışındaki bölümlerden ya da liselerden mezun olanlar/olacaklar ise ÖSYM Başkanlığınca yapılan Öğrenci Seçme Sınavına (ÖSS) girmeleri ve yeterli “Eşit Ağırlıklı (EA-1)” puanı almaları halinde sınavsız yerleştirme sonunda kontenjan kalırsa ek yerleştirme ile açık olan programlara istedikleri takdirde Y-ÖSS puanlarına göre yerleştirilebileceklerdir.
EĞİTİMİN SÜRESİ VE İÇERİĞİ
Mesleğin eğitim süresi 2 yıldır.
Eğitim süresince verilen dersler şunlardır:
Ekoloji ve Çevre, Meteoroloji, Tarla Tarımı, Toprak ve Gübre, Tarım Makineleri, Sulama, Tarımsal Ekoloji, Sebze Yetiştirme, Bitki Islahı, Salça, konserve, Şeker Yağ ve Salamura Teknolojileri, Mikrobiyoloji, Endüstri Bitkileri Hastalıkları, Standardizasyonu ve Zararlıları, Toprak Koruma, Araştırma Teknikleri ve Mesleki Uygulama.
EĞİTİM SONUNDA ALINAN BELGE-DİPLOMA VE UNVAN
Eğitimini başarı ile tamamlayanlara “Endüstri bitkileri yetiştirme ve değerlendirme” ön lisans diploması ve “Endüstri bitkileri yetiştirme ve değerlendirme teknikeri” unvaı verilir.

ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI

Meslek elemanları; Tarım makine, şeker, ayçiçeği, tütün, sebze, salça ve konserve, yağ ve pamuk fabrika ve imalathanelerinde ve bunlarla ilgili kuruluşlarda, Tarım ve Köy İşleri, Bayındırlık ve İskan, Çevre Bakanlıkları ile Devlet Planlama Teşkilatı, tohumculuk, fidancılık, ilaç, pamuk, fıstık vb. araştırma merkezlerinde, devlet üretme çiftliklerinde, özel çiftliklerde ve danışmanlık bürolarında iş bulma imkanına sahiptirler.

EĞİTİM SÜRESİNCE VE EĞİTİM SONRASI KAZANÇ

EĞİTİM SÜRESİNCE

· Eğitim süresince tüm harcamalar öğrenciye aittir.

· Koşulları uyan öğrenciler, Yükseköğretim Kredi ve Yurtlar Kurumunun öğrenim ve harç kredisinden yararlanabilirler.

· 40 günlük staj süresince işletmeler öğrenciye bir miktar ücret ödemektedir. Bu ücret işletmelerin ücret politikasına göre değişmektedir.

EĞİTİM SONRASI

Eğitim sonrası kazanç çalışılan kurumun statüsüne, çalışma süresine, üstlenilen sorumluluk derecesine göre değişmektedir.

Kamu sektöründe çalışanlar 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’na göre ücret almakta, özel sektörde çalışanlar ise; çalışılan işyerinin büyüklüğü, kişinin bilgisi, tecrübesi, yeteneği, çalışma kapasitesi ve sektörün ücret düzeyine göre belirlenmektedir.

MESLEKTE İLERLEME
“Endüstri Bitkileri Yetiştirme ve Değerlendirme” ön lisans programını başarı ile bitirenler, Gıda Mühendisliği, Bahçe Bitkileri, Kültür Bitkileri Üretimi ve Pazarlaması, Tarla Bitkileri lisans programlarına dikey geçiş yapabilirler.

BENZER MESLEKLER

· Bahçe bitkileri teknikeri,
· Fidan / fidecilik teknikeri,
· Bağcılık teknikeri,
· Ziraat mühendisi (bitkisel üretim).
EK BİLGİLER

YARARLANILAN BİLGİ KAYNAKLARI

Meslek elemanları,
2008 Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi (ÖSYS) Kılavuzu,
ÖSYS (Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi) Yükseköğretim Programları
ve Kontenjanları Kılavuzu-2008 ,
ÖSYM Üniversiteler Yükseköğretim Programları ve Meslekler Rehberi-2000
Meslek Yüksekokulları ile Açıköğretim Önlisans Programları Mezunlarının

· Lisans Öğrenimine Dikey Geçiş Sınavı 2010 Kılavuzu,
· Meslek Danışma Komisyonu (MEDAK) üyesi kuruluşlar.
DAHA AYRINTILI BİLGİ İÇİN BAŞVURULABİLECEK YERLER
· İlgili eğitim kurumları,

Türkiye İş Kurumu web sayfası www.iskur.gov.tr
Ulusal Meslek Bilgi Sistemi http://mbs.meb.gov.tr/

· Türkiye İş Kurumu Meslek Bilgi Merkezleri.

BU YAZIYI FACEBOOKTA PAYLAŞ ARKADAŞLARIN DA GÖRSÜN...
Sponsorlu bağlantılar
yorum yap

Endüstri Bitkileri Yetiştirme Teknikeri Mesleği Nedir, Şartları ve Maaşları yazısı ile ilgili yorumlar:

İlk Yorumu Sen Yap!“Endüstri Bitkileri Yetiştirme Teknikeri Mesleği Nedir, Şartları ve Maaşları”

Cevapla

Yorum:
XHTML: Etiket: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>
Yorumlarınızı Lütfen BÜYÜK harfle yazmayınız. Aksi halde yorumunuz onaylanmamaktadır. Yorumlarınızda kurallara uymayan ifadeler bulunmadığı taktirde; 24 Saat içerisinde yorumlarınız moderatörlerimiz tarafından onaylanmaktadır.