Emekli Milletvekili Maaşları Ne Kadar Oldu?

Sponsorlu bağlantılar
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (İlk Sen Oyla!
Loading...

Emekli Milletvekili Maaşları Ne Kadar Oldu, 2012 Emekli Milletvekili Maaşları

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Plan ve Bütçe Komisyonu, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün “kamu vicdanında rahatsızlık yarattı” gerekçesiyle iade ettiği milletvekili emekli maaşlarıyla ilgili düzenlemeyi, maaşların katlanmasına neden olan yüzde 60 oranını yüzde 45’e çekerek kabul etti.

CUMHURBAŞKANI EMEKLİ MAAŞININ YÜZDE 45’İNE ENDEKSLENDİ

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, yeni düzenlemeyle milletvekili emekli maaşlarının 5 bin 860 lira ile 6 bin 270 lira arasında değişeceği bilgisini verdi. Komisyonun dün sabah 1.5 saat süren oturumunda, AK Parti’nin önergesiyle, milletvekili emekli maaşı cumhurbaşkanı emekli maaşının yüzde 45’ine endekslendi.

VEKİLLERİN MAAŞI 18 BİN TL’YE KADAR ÇIKACAK

Böylece emekli aylığı da alan milletvekillerinin maaşı 18 bin liraya kadar çıkabilecek. Aynı düzenlemeyle vali, müsteşar ve genel müdür gibi temsil ve makam tazminatı ödenen üst düzey bürokratik görevlerden gelen vekillere, 2 yıl görev yapma koşulu aranmaksızın hemen emekli aylığı bağlanması da öngörüldü. Emeklilik hakkını elde edemeden milletvekilliği sona erenlerden herhangi bir sosyal güvenlik kapsamında olmayanların 4 yıl süreyle primlerinin TBMM tarafından ödenmesi olanağı da geçmiş dönemleri kapsayacak şekilde genişletildi.

CHP İTİRAZ ETTİ, MHP ÇEKİMSER KALDI, BDP GÖRÜŞMELERE KATILMADI

AK Parti oylarıyla geçen düzenlemeye CHP itiraz ederken, Önceliğin normal emeklililerin intibak düzenlemesine verilmesini isteyen MHP çekimser kaldı, BDP görüşmelere katılmadı. Eski vekillerin primlerinin kendilerince ödenmesieni isteyenCHP’nin, yüzde 45’lik oranın yüzde 42’ye çekilmesine ilişkin önergesi de AK Partililerin oylarıyla reddedildi.

BAKAN ÇELİK: BU DA İNTİBAK

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Gül’ün veto ettiği maddeyi dün görüşerek yeni haliyle kabul eden komisyon toplantısının ardından gazetecilere, “Bu da intibak” dedi. Üzerindeki çalışmalar bitince normal emeklilerin intibak düzenlemesinin de Meclis’e gönderileceğini anımsatan Çelik, “Millet ve vekilleri birlikte intibak olurlar” dedi.

AK Parti Aksaray Milletvekili Ali Rıza Alaboyun, bir düzenleme yapılmaması halinde gelecek dönemlerde milletvekillerinin milletin değil, holdinglerin vekili olacağını belirterek, “Gençler milletvekili olsun diye Anayasa değişikliği yaptık. Ama genç milletvekilleri 30 yaşından sonra işsiz. 45 yaşında bir vali, 6 ay sonra merkez valisi olsa, sonra gider Muğla’da villasında yaşar. Onun tüm ödemelerini 60 yaşına kadar devlet yapar.” dedi

Komisyon Başkanı Lütfi Elvan da milletvekillerinin aylık 10-11 bin liralık ödeneğinin bürokraside bir genel müdürün temsil ve ağırlama giderlerinin altında olduğunu savunarak, “Milletvekilleri misafirleri geldiğinde kendi cebinden yemek yediriyor, hastanın masraflarını cebinden karşılıyor. Lobi gruplarını anlamak mümkün değil. ‘Vurun milletvekiline’ diyorlar. Böyle bir anlayış olmaz” dedi.

Yasadan kimler yararlanacak

2 bin 395 emekli vekilin maaşı zamlanıyor.
170 vekil yüksek emekli maaşını garantiliyor.
120 vekile yüksek emeklilik için prim desteği geliyor.
Vekilerin bakmakla yükümlü olduğu 15 bin kişi de iyileştirmeden yararlanıyor.

BU YAZIYI FACEBOOKTA PAYLAŞ ARKADAŞLARIN DA GÖRSÜN...
Sponsorlu bağlantılar
yorum yap

Emekli Milletvekili Maaşları Ne Kadar Oldu? yazısı ile ilgili yorumlar:

3 Yorum Var on "Emekli Milletvekili Maaşları Ne Kadar Oldu?"

commenter
Misafir | Yorum No: 90644 - Nisan,2015

yazık yazık çok yazık bir ak partili olarak yazık

commenter
Misafir | Yorum No: 31710 - Eylül,2012

2012 yılında emekli oldum 840 tl maaş alıyorum 7400 gün prim ödemem var bana gelebilecek asgari zammı merakediyorum, 1 / 12 İLE EMEKLİYİM İNTİBAK YASASINDAN BANADA ZAM OLACAKMI, EMEKLİ VEKİLLERİN V.S. ZAMLARINI GÖRÜRKEN BEN VE BENİM GİBİLERİN HALİ NE OLACAK…

commenter
Misafir | Yorum No: 12113 - Ocak,2012

az az daha çok yapın

Cevapla

Yorum:
XHTML: Etiket: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>
Yorumlarınızı Lütfen BÜYÜK harfle yazmayınız. Aksi halde yorumunuz onaylanmamaktadır. Yorumlarınızda kurallara uymayan ifadeler bulunmadığı taktirde; 24 Saat içerisinde yorumlarınız moderatörlerimiz tarafından onaylanmaktadır.