Dolar 1.92 Lira ile Rekor Kırdı

Sponsorlu bağlantılar
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (İlk Sen Oyla!
Loading...

Dolar 1.92 Lira ile Rekor Kırdı, Dolar Yükselecek mi, Dolar Fiyatları, Dolar Ne Kadar

Dolar, Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı’nın yaptığı açıklamalar ve euro-dolar paritesinin gerilemesi sonrasında, TL karşısında 1.92’ye çıkarak tarihinin en yüksek seviyesini gördü. Başçı daha sonra yaptığı açıklamada, TL’nin dolara karşı rekabetinin mümkün olmadığını söyledi.

 Dolar/TL, zirvede 1.92 seviyesini gördü. Serbest piyasada dolar TL karşısında düne göre yüzde 1’den fazla primle 1.9204 seviyesinde bulunuyor.

Başçı’nın piyasaya doğrudan müdahale yapılmayacağını ve döviz ihalelerin sadece istisnai günlerde 50 milyon doları aşacağını belirtmesi yükselişte etkili oldu.

Dolardaki yükselişte, euronun dolar karşısında değer kaybemesi de etkili oldu. Euro/dolar paritesi düne göre yaklaşık yüzde 0.7’lik düşüşle 1.30’un altına geldi.

Başçı, İstanbul Sanayi Odası (İSO) aylık olağan Meclis toplantısındaki konuşmasında, “İçinde bulunduğumuz günleri normal  günler ve müstesna günler diye ikiye ayıracak olursak, normal günlerde ne yapacak  Merkez Bankası, istisnai yani müstesna günlerde ne yapacak? O şekilde bir  sınıflandırma yapıyoruz. Normal günlerde döviz tarafında döviz satım ihalesinde  alınan tekliflerin 50 milyon ABD dolarına kadar olan kısmı karşılanacak. Bu ne  zamana kadar böyle? 24 Ocak 2012 Para Politikası Kurulu tarihine kadar… Merkez  Bankası eğer ihalede alınan tekliflerin 50 milyon dolarını karşıladıysa anlayın  ki o gün normal bir günmüş” dedi.

DOLARA KARŞI REKABET MÜMKÜN DEĞİL

Kurda yaşanan yükselişle ilgili daha sonra açıklama yapan Başçı, TL’nin dolara karşı rekabetinin mümkün olmadığını bu nedenle de euroya karşı değerinin takip edilmesi gerektiğini söyledi.

Başçı, “Türk Lirasının değerini mümkün olduğu kadar euroya karşı takip edin. Türk Lirası euroya karşı nispeten güçlü dayandığı sürece, çok da fazla kur tarafında sorun görmemeniz gerekir. Çünkü dolara karşı Türk Lirasının rekabet etmesi mümkün değil. Şu anda tek likit liman olarak herkes döndüğü zaman dolara dönüyor. O yüzden bizi euro ile değerlendirin” dedi.

Başçı’nın İSO’daki konuşmasında öne çıkan başlıklar ise şöyle:

– Yurtdışından fon girişi artarsa faiz koridorunu daraltıp döviz alabiliriz

– Fonlama konusunda herhangi bir sorun olmayacaktır, giriş artabilir

– Gerekirse fonlama için politika faizini yüzde 5.75’in altına indirebiliriz

– İstisnai günlerde fonlama imkanı için faizin yüzde 12’yi aşmayacağını öngörüyoruz
– İstisnai günlerde bankalara yüzde 5.75’ten fon kullandırılmayacak, faiz yüksek olacak
– Ekonomide ‘V’ şeklindeki güçlü toparlanma devam ediyor.
– Merkez bankası’nın rezervleri güçlü, temkinli gitmeyi sürdürüyoruz
– Kur riski her zaman piyasanın üzerinde, bunu bilmek gerekiyor

 

Global Yatırım Finansal Strateji Müdürü Gökhan Uskuay, Merkez Bankası’nın döviz satım ihaleleri ile ilgili kararları ve dün açıkladığı ekstra likidite önlemlerinin hem faizi hem de doları yukarı ittiğini belirtti.

Uskuay, Merkez’in döviz politikasına müdahalesinin etkisiz olacağı ortaya çıktığı için alımların geldiğini belirterek, “Yeni tedbirler alınmadığı için daha önce açıkladığımız Ocak ayı 2 lira hedefimizi koruyoruz” dedi.

‘AVRUPA’DA BİR KAÇ BANKA BATABİLİR’

Ata Yatırım Başekonomisti Nurhan Toğuç ise Avrupa’da birkaç bankanın batışının konuşulduğunu, bu çerçevede doların bütün para birimlerine karşı değer kazandığında dikkat çekti.

Toğuç, dolarların Türk Lirası karşısında geldiği tarihi zirveye ilişkin, Merkez Bankasının politika faizinden fonlama yapmayacağını söylediğini hatırlatarak, buradan sıkılaştırıcı bir sinyal alındığını söyledi.

Resmi olmayan kaynaklara göre Avrupa’dan birkaç bankanın batacağına dair söylentiler bulunduğunu anlatan Toğuç, şunları kaydetti:

“Eurodan çıkışın, dolara doğru geçişlerin olduğunu görüyoruz. Avrupa’da birkaç bankanın batışını duyabiliriz. Bu çerçevede dolar bütün para birimlerine karşı değer kazanıyor. Merkez Bankası da bu riske karşı spekülatif hareketi engellemek için ‘fonlama maliyetini istisnai günlerde artıracağım’ diyor.”

İMKB YÜZDE 1.92 DÜŞTÜ

Kur tarafında yaşanan tansiyon borsaya da olumsuz yansıdı. İstanbul Menkul Kıymetler Borsasında (İMKB) işlem gören hisse senetleri günlük bazda 1.008 puan ve ortalama yüzde 1.92 oranında değer yitirdi.


Facebook Fan Sayfamızı Beğenin Yazılarımızı Takip Edin

yorum yap

Dolar 1.92 Lira ile Rekor Kırdı yazısı ile ilgili yorumlar:

İlk Yorumu Sen Yap!“Dolar 1.92 Lira ile Rekor Kırdı”

Cevapla

Yorum:
XHTML: Etiket: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>
Yorumlarınızı Lütfen BÜYÜK harfle yazmayınız. Aksi halde yorumunuz onaylanmamaktadır. Yorumlarınızda kurallara uymayan ifadeler bulunmadığı taktirde; 24 Saat içerisinde yorumlarınız moderatörlerimiz tarafından onaylanmaktadır.