Cep Telefonu Vergisinde Türkiye Dünya Şampiyonu

Sponsorlu bağlantılar
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (İlk Sen Oyla!
Loading...

Cep Telefonu Vergisinde Türkiye Dünya Şampiyonu, Cep telefonu vergisi Ne Kadar?

Türkiye mobil dünyadaki vergi yükü sıralamasında en yakın rakibi Gabon’a 11 puanlık fark attı. Dünya GSM Birliği’nin raporuna göre Türkiye’de cep telefonu abonelerinin harcadığı 100 liranın 48 lirası vergiye gidiyor

AÇIK ARA DÜNYA ŞAMPİYONUYUZ

Milliyet’ten Şükrü Andaç’ın haberine göre: Türkiye mobil iletişimde bir diğer ifadeyle cep telefonundaki vergi yükü liginde açık ara dünya şampiyonu oldu. İçlerinde Vodafone, Turkcell, China Mobile’ın da bulunduğu cep telefonu operatörlerini bünyesinde bulunduran Dünya GSM Birliği (GSMA), hazırladığı raporda cihaz fiyatı, cep telefonu faturaları ve kullanılan servis ücretlerini baz aldı ve abonelerin ödediği ücretin ne kadarının vergi olduğunu belirledi. Rapor içinaraştırma şirketi Deloitte ile birlikte çalışıldı. Dünkü rapor bundan dört yıl önce (2007) GSMA’in yaptığı araştırmanın ikinci ayağını oluşturuyor.

4 yılda 4 puan artış yaşandı

Hazırlanan rapora göre Türkiye yüzde 48.2’lik vergi yükü rakamıyla en yakın rakibi Gabon’a 11 puan fark atarak ilk sırayı hiçbir ülkeye kaptırmadı. Türkiye yüzde 44 ile bir önceki raporda da ilk sırada yer almıştı. Yayımlanan verilere göre Türkiye’nin ilgili dönemde toplam vergi yükünde 4.2 puanlık artışa imza attığı görülüyor.

Türkiye’yi vergi yük sıralamasında takip eden ülkeler ise Gabon, Pakistan, Yunanistan veKongo oldu. Kongo 2007’de yüzde 19 olan vergi yükü oranını yüzde 37’lere kadar çıkarırken, Pakistan buradaki vergi yükünü yüzde 15’lerden iki katına çıkardı.

TÜRKİYE’DEKİ VERGİ KALEMLERİ

Yüzde 25 Özel İletişim Vergisi (ÖİV)
– Yüzde 18 KDV
– Yüzde 5 ÖİV (Mobil internet erişim hizmeti için alınıyor)
– Yüzde 20 ÖTV (Cep telefonu cihaz alımlarında)
– Telekomünikasyon Kurumu Ruhsat Ücreti, 13.2 TL
– İlk aboneliklerde
34 TL’lik ÖİV
– IMEI kayıt ücreti olar 0.37 TL
* Cep telefonlarında ÖTV yüzde 20’den yüzde 25’e, maktu vergi 40 liradan 100 liraya çıkarıldı. 1000 TL’lik telefonun içinde daha önce 142 TL olan ÖTV, yeni dönemle birlikte 180 TL oldu.

Verginin % 30’a yakını Alo’dan…

Konuşma ücreti 60 TL
KDV (%18) 11.3 TL
ÖİV (%15) 13.2 TL
ÖİV (%5) 0.5 TL
Harçlar, fonlar 2.5 TL
Diğer ücretler 2.5 TL
Toplam fatura 90 TL

– Örnek cep telefonu faturası

Çin ile Nijerya kıskandırıyor

Dünya GSM Birliği’nin dünyada 111 ülkede yaptığı araştırmanın sonuçlarına göre son dört yıllık dönemde dünyada mobil iletişimdeki vergi yükü ortalamada yüzde 16.9’lardan yüzde 18’lere yükseldi.

En az vergi alanlar sıralamasına bakıldığında yüzde 3’lük vergiyle Çin listenin en altında yer alırken, bu ülkeyi Nijerya, Lesotho, Yemen ve İran takip ediyor.

Ülke Vergi yükü (Yüzde)

Çin 3.3
Nijerya 5.4
Lesotho 5.9
Yemen 6.0
İran 6.2

AVRUPA’NIN LİDERİ YUNANİSTAN

GSMA’in rakamlarına göre 56 ülkede son dört yılda mobil dünyadaki vergi yükünde artış yaşanırken, 11 ülkenin 56’sında lüks ve özel uygulamalar adıyla vergi alındığı ortaya çıktı.

Türkiye’de cihaz tarafında Özel Tüketim Vergisi (ÖTV), iletişim-konuşmada ise Özel İletişim Vergisi (ÖİV) alınıyor. Öte yandan Avruba bölgesindeki ülkelere bakıldığında ilk sırayı krizle boğuşan Yunanistan’ın aldığı görülüyor.

Ülke Vergi yükü Yüzde

Yunanistan 30.4
Norveç 25.0
İsveç 25.0
Danimarka 25.0
Macaristan 25.0

Kaynak: Ensonhaber

BU YAZIYI FACEBOOKTA PAYLAŞ ARKADAŞLARIN DA GÖRSÜN...
Sponsorlu bağlantılar
yorum yap

Cep Telefonu Vergisinde Türkiye Dünya Şampiyonu yazısı ile ilgili yorumlar:

2 Yorum Var on "Cep Telefonu Vergisinde Türkiye Dünya Şampiyonu"

commenter
Misafir | Yorum No: 17764 - Mart,2012

iyimiş.

commenter
Misafir | Yorum No: 6971 - Kasım,2011

ulan yeter ve adamlar vergi vergi sömürdüler be. her şeyin bir sınırı olur 1 milyara telefon alıyon 200 lira vergi, 60 liralık konus 90 lira ode bu nedir ya.

Cevapla

Yorum:
XHTML: Etiket: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>
Yorumlarınızı Lütfen BÜYÜK harfle yazmayınız. Aksi halde yorumunuz onaylanmamaktadır. Yorumlarınızda kurallara uymayan ifadeler bulunmadığı taktirde; 24 Saat içerisinde yorumlarınız moderatörlerimiz tarafından onaylanmaktadır.