Bronşitte Hemşirelik Bakım Planı | Bronşitli Hastada Hemşirelik Bakımı

Sponsorlu bağlantılar
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (İlk Sen Oyla!
Loading...
Bronşitte Hemşirelik Bakım Planı | Bronşitli Hastada Hemşirelik BakımıHEMŞİRELİK TANISI: Dokuların gereksinim duyduğu oksijen ile vücuda alınan oksijen arasındaki değişiklik nedeniyle aktivite intoleransı.

AMAÇ: Hastanın dispne ve yorgunluk olmadan günlük yaşam aktivitelerini devam ettirmesini sağlamak. HEMŞİRELİK GİRİŞİMLERİ: – Hastanın nabız ve kalp hızını değerlendirmek. – Banyo yapma, yemek yeme, tuvalete gitme gibi aktiviteler arası hastanın dinlenmesini sağlamak. – Hastayı aktivite sırasında meydana gelen göğüs ağrısı, aktiviteden sonra oluşan aşırı terleme yönünden takip etmek. – Hastanın aktivitelerini her gün bir öncekine göre biraz artırmak. – Hastanın aktiviteler arasında derin soluk alıp vermesini sağlamak. – Hastanın kollarını hava kaldırmasını gerektirecek aktivitelerden uzak durmasını sağlamak. HEMŞİRELİK TANISI: Dispne ve sağlık durumunda değişiklik nedeniyle anksiyete

AMAÇ: Hastanın anksiyetesini azaltmak. HEMŞİRELİK GİRİŞİMLERİ: – Diyafragmatik solunum yapması ve dudakları büzerek nefesini vermesi için hastayı teşvik etmek. – Hastanın anksiyetesi olduğu zaman meydana gelen olayları kaydetmesini sağlamak. HEMŞİRELİK TANISI: Dispne ve güçsüzlüğe bağlı beden gereksiniminden az beslenme.

AMAÇ: Hastanın vücut gereksinimine uygun beslenmesini sağlamak.

HEMŞİRELİK GİRİŞİMLERİ: – Öğünlerden önce hastanın dinlenmesini sağlamak. – Hastanın kalori ve protein yönünden zengin beslenmesini sağlamak. – Hastanın az ve sık beslenmesini sağlamak. – Yemeklerden yarım saat önce bronkodilatatör ilaçlarını almasını sağlamak. – Öğünlerden önce ve sonra ağız hijyenini sağlamak. – Hastanın kuru yiyecekleri tüketmemesini sağlamak. – Öğünler sırasında ve öğünlerden önce sıvı almaması gerektiği söylemek. – Öğünleri oturur pozisyonda alması sağlamak.

HEMŞİRELİK TANISI: Sekresyona bağlı hastanın farklı solunum yolu enfeksiyonlarına yakalanma riski

AMAÇ: Hastanın diğer solunum yolu enfeksiyonlarına karşı korunmasını sağlamak.

HEMŞİRELİK GİRİŞİMLERİ: – Hastanın kalabalık ortamlardan uzak durması hakkında hasta ve yakınlarını bilgilendirmek. – Hastanın grip ve pnömoni aşısı olması hakkında bilgilendirmek. – Hastayı grip ve nezle gibi hastalığı olanlarla yakın temasta bulunmaması hakkında bilgilendirmek. – Hastanın bulunduğu odasının sık havalandırılmasını sağlamak. HEMŞİRELİK TANISI: Solunum yollarındaki sekresyonun artması ve kalınlaşması nedeniyle hava yolunu temizlemede etkisizlik.

AMAÇ: Hastanın hava yolunun temizliğini sağlamak. HEMŞİRELİK GİRİŞİMLERİ: – Hastanın solunumunu sık değerlendirmek. – 4 saatte bir hastanın solunum seslerini değerlendirmek. – Balgamın rengi, miktarı ve yoğunluğunu değerlendirmek. – Hastaya günde 3-4 litre sıvı vermek. – Hastaya etkin solunum ve öksürük egzersizlerini öğretmek. – Hastanın bronkodilatatör ilaçlarını zamanında almasını sağlamak.

 
BU YAZIYI FACEBOOKTA PAYLAŞ ARKADAŞLARIN DA GÖRSÜN...
Sponsorlu bağlantılar
yorum yap

Bronşitte Hemşirelik Bakım Planı | Bronşitli Hastada Hemşirelik Bakımı yazısı ile ilgili yorumlar:

İlk Yorumu Sen Yap!“Bronşitte Hemşirelik Bakım Planı | Bronşitli Hastada Hemşirelik Bakımı”

Cevapla

Yorum:
XHTML: Etiket: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>
Yorumlarınızı Lütfen BÜYÜK harfle yazmayınız. Aksi halde yorumunuz onaylanmamaktadır. Yorumlarınızda kurallara uymayan ifadeler bulunmadığı taktirde; 24 Saat içerisinde yorumlarınız moderatörlerimiz tarafından onaylanmaktadır.