Abdest Nedir

Sponsorlu bağlantılar
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (İlk Sen Oyla!
Loading...

kelimelerin anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelirAbdest Nedir , Abdest Ne Anlama Gelir , Abdest Ne Demektir , Abdest Anlamı Nedir

Abdest Anlamı

İslâm dininde, temizlik amacı ile ve ibadet öncesi, kurallarınca yapılan yıkanma. 3 türü vardır.

1) İbadet için: El, ağız, burun, yüz, kollar, ayaklar yıkanır, baş meshedilir, kulaklar parmak ucuyla, ense ellerin tersiyle ıslatılır. Mevsime göre mes giyenler mesin üstünü hafifçe ıslatırlar.
2) Boy abdesti: Genellikle olağan temizlikte ya da cinsel birleşme sonrası, tüm vücut, kuru yer kalmamacasına yıkanır.
3) Teyemmüm abdesti: Suyun bulunmadığı anlarda temiz toprağa elleri vurarak yüz ve kollar meshedilir. Teyemmüm abdesti almış biri daha sonra su bulursa abdesti bozulmamış olur.

Abdest, yellenme, herhangi bir kanama, uyuma, aşırı kusma gibi durumlarda bozulur. Şafiî mezhebine göreyse kandan bozulmaz, ama karşı cinsten birine değmekle bozulmuş sayılır.

Konu ile ilgili aramalar: Abdest Nedir Abdest ödev ara Abdest kelime anlamı Abdest sözlükte ara Abdest ansiklopedi bilgi bankası ara Abdest ne demek Abdest neye denir

Abdest ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

BU YAZIYI FACEBOOKTA PAYLAŞ ARKADAŞLARIN DA GÖRSÜN...
Sponsorlu bağlantılar
yorum yap

Abdest Nedir yazısı ile ilgili yorumlar:

İlk Yorumu Sen Yap!“Abdest Nedir”

Cevapla

Yorum:
XHTML: Etiket: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>
Yorumlarınızı Lütfen BÜYÜK harfle yazmayınız. Aksi halde yorumunuz onaylanmamaktadır. Yorumlarınızda kurallara uymayan ifadeler bulunmadığı taktirde; 24 Saat içerisinde yorumlarınız moderatörlerimiz tarafından onaylanmaktadır.