ABD F 16 kodlarını Türkiye’ye verdi, F 16 Neden Verildi?

Sponsorlu bağlantılar
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (İlk Sen Oyla!
Loading...

ABD F 16 kodlarını Türkiye’ye verdi, F 16 Neden Verildi, ABD F 16 kodlarını Neden Verdi

Bu da Amerika’nın F-16’lar üzerindeki tekelinin kırılması demek. Yeni savaş uçakları F-35’lerin geleceği düşünülürse, akla Amerika F 16’ları gözden çıkardı mı sorusu geliyor.

BİLGİSAYAR KODLARININ ÖNEMİ

Yeni Şafak’ın haberine, Tüm dünyada savaş uçaklarında standart olarak kabul edilen F-16’ların kaynak kodlarının Amerika tarafından Türkiye’ye verileceği açıklandı. Kaynak kodlarının verilmesi şaşırtıcı bir gelişme çünkü Amerika bugüne kadar bu kodları hiçbir ülkeye vermiyordu. F-16’nın uçuş sistemi ve silahlarını kontrol eden bilgisayar programına bu kodlar olmadığı için girilemiyor, Amerika’nın izni olmadan herhangi bir değişiklik yapılamıyordu. İnovasyon Mühendislik Genel Müdürü Yüksek Mühendis Hikmet Yücel’e kaynak kodlarını sorduk. Türk Hava Kuvvetleri’nde Uçuş Test Ölçümlendirme Mühendisi olarak birçok modernizasyon projesinde görev almış olan Yücel, kaynak kodun ne olduğunu, ne işe yaradığını anlattı.

KOD OLMADAN BİRŞEY YAPILAMIYOR

Hikmet Yücel, uçaklarda MC=Mission Computer (Görev Bilgisayarı) denilen ve uçağın temel faaliyetlerini yöneten bir bilgisayar bulunduğunu ve bu bilgisayarda, OFP=Operational Flight Program (Operasyonel Uçuş Programı) isimli bir yazılım çalıştığını söylüyor. Bu yazılım uçaktaki bütün ekipman, silah, sensör vb. ile haberleşiyor, bunlardan veri topluyor ve komut veriyor. Kaynak kodları bu programın temelini oluşturuyor ve kaynak kodları olmadan programda bir değişiklik yapılması hemen hemen imkansız. Yücel, Amerika’nın muhtemelen bu OFP kaynak kodunu ve belki de bununla birlikte F-16 üzerindeki diğer ekipmanlardaki çalışan yazılımların kaynak kodlarını da verebileceğini söylüyor.

F-16 EKSİ TEKNOLOJİ OLUYOR

Yücel, Türkiye’nin F4-2020 modernizasyonu ile F4 üzerine entegre edilen görev bilgisayarının kaynak kodlarına sahip olduğunu, zaten F4-2020 OFP yazılımını Türk Silahlı Kuvvetleri’nin kendisinin yaptığını ifade ediyor. Böylece uçak üzerinde yeni mühimmatların sisteme eklenmesi gibi diledikleri tüm değişiklikler yapabiliyor. Yücel, görev bilgisayarında çalışan OFP’nin kaynak kodu alınırsa, F-16 için de aynı lükse sahip olacağımızı ifade ediyor, ancak Amerika’nın bu kodların ne kadarını vereceğini bilmediğimizin altını çiziyor. Hiçbir ülke, hatta hiçbir firmanın kaynak kodunu vermek istemeyeceğini anlatan Yücel, “Çünkü kaynak kodunu vermek ürün satmanın ötesinde bir şeydir. Bu ürün üzerinde yazılım ile yapılabilecek her tür değişikliğe izin vermek demektir. Başka bir deyişle ürünü vermenin yanında tasarımı ve teknolojiyi de vermek demektir. Kendine bağımlılığı ortadan kaldırmak demektir.Türkiyeyaptığı modernizasyon anlaşmasına bu isteği katmış ve şart koşmuş olabilir. Zaten artık F-35 geliyor, F-16 eski teknoloji oluyor… ” diyor.

BU YAZIYI FACEBOOKTA PAYLAŞ ARKADAŞLARIN DA GÖRSÜN...
Sponsorlu bağlantılar
yorum yap

ABD F 16 kodlarını Türkiye’ye verdi, F 16 Neden Verildi? yazısı ile ilgili yorumlar:

1 Yorum on "ABD F 16 kodlarını Türkiye’ye verdi, F 16 Neden Verildi?"

commenter
Misafir | Yorum No: 59070 - Eylül,2013

hayırlar vesıle olmasını dıler

Cevapla

Yorum:
XHTML: Etiket: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>
Yorumlarınızı Lütfen BÜYÜK harfle yazmayınız. Aksi halde yorumunuz onaylanmamaktadır. Yorumlarınızda kurallara uymayan ifadeler bulunmadığı taktirde; 24 Saat içerisinde yorumlarınız moderatörlerimiz tarafından onaylanmaktadır.