Sponsorlu bağlantılar

2012 Doktor Maaşları, 2012 Doktor Maaşı Zamları

Mliiyet yazarı Fikret Bila bugünkü köşesinde, Sağlık Bakanlığı’nın doktor maaşları ve tam gün yasasına ilişkin yapmış olduğu açıklamaya yer verdi.

İşte Fikret Bila’nın o yazısı;

Türk Tabipleri Birliği’nin (TTB) doktorlar için istediği sabit ücretleri yansıtmıştım. TTB 1. derecede klinik şefi için 8.833 TL, 1. derecede klinik şef yardımcısı için 8.375 TL, 1. derecede uzman doktor için 7.799 TL, 1. derecede doktor için 7.676 TL, 8. derecede doktor için 6.243 TL, 30 yıllık hizmet süresi olan uzman doktoriçin de emekli maaşı olarak 3.291 TL talep etmişti.

BAKANLIK AÇIKLAMA GÖNDERDİ

Sağlık Bakanlığı Strateji Geliştirme Başkanı Mehmet Ataseven, Sağlık Bakanlığıhastanelerinde ödenen doktor maaşlarını ve Tam Gün Yasası’na göre doktorlara yapılacak ilave emekli maaşlarını içeren bir açıklama gönderdi.

Aynen sunuyorum:

“Sağlık Bakanlığı hastanelerinde hekimlerin ellerine geçen maaş ve ek ödeme ortalamaları (2011 ilk 8 aylık dönem)”

– Döner sermaye maaşı kamuoyunda Tam Gün Kanunu olarak bilinen düzenleme ile 209 sayılı kanunun ek 3. maddesinde düzenlenmiştir. Söz konusu maaşın kaynağının döner sermaye olması dışında bildiğimiz maaşlardan herhangi bir farkı yoktur. Devlet genel bütçeden bir maaşı ne kadar ödemek zorundaysa döner sermayeden de aynı şekilde ödemek zorundadır. Zaten söz konusu düzenlemede, “Bu ödemeye hak kazanılmasında ve ödenmesinde aylıklara ilişkin hükümler uygulanır” hükmü mevcuttur. Dolayısıyla hekimlerimize ödenen döner sermaye maaşları da tıpkı diğer maaşlar gibi her ayın on beşinde peşin olarak ve o ay çalışılıp çalışılmadığına bakılmaksızın ödenir.

UZMAN HEKİM 3.182 TL MAAŞ ALIYOR

Yukarıdaki tabloda görüldüğü gibi 1. derecedeki bir uzman hekim her ay düzenli bir şekilde toplam 3.182 TL maaş almaktadır. Aldığı maaşın toplam geliri içindeki oranı da yüzde 48’dir. Genel olarak hekimlerin aylık ortalama gelirlerinin yaklaşık olarak yarısı maaştan kalan, yarısı ise performansa dayalı ek ödemeden oluşmaktadır.

Tam Gün Yasası’na göre doktorlara yapılacak ilave emekli maaşları:

Yine Tam Gün Yasası’yla 5510 sayılı kanunda yapılan düzenleme ile ülkemizde sadece hekimlere özgü bir uygulama getirilerek döner sermaye maaşına paralel olarak emekli aylıklarının artırılması imkânı sağlanmıştır. Fakat bu düzenleme mevcut emeklileri kapsamamakta ve sadece yürürlüğe girdiği tarihten itibaren çalışma sürelerine göre ek emeklilik maaşı getirmektedir.

Hekim emekli maaşı tablosu

ENSONHABER

Memur maaşları ve yeni memur zamları için tıklayın…

2012 Doktor Maaşları, 2012 Doktor Maaşı Zamları” için 260 yorum

 • 09 Kasım 2013 tarihinde, saat 23:28
  Permalink

  size katılıyorum meslegi sevmek gerekli ama bu devirdede para lazım

 • 01 Kasım 2013 tarihinde, saat 18:06
  Permalink

  Eşim 25 yıllık hemşire,kardeşlerim ise öğretmen.Doktorun da hemşirenin de aldığı, yaptığı işe göre çok az.Öğretmenler bu ülkenin en örgütlü ve ağlamayı en iyi bilen meslek grubu. Hepsinin bu yeteneklerini takdir ediyorum. Okulda mı öğretiyorlar ?

 • 01 Kasım 2013 tarihinde, saat 13:54
  Permalink

  bence doktorların hakkını vermiyorlar ama çok güzel bir meslektir

 • 09 Eylül 2013 tarihinde, saat 12:24
  Permalink

  stajyer asistanlar ne kadar alıyo bilen varmı bu arada normal bi doktorun maaşı 8000 tl öğretmen maaşının kaç katı haberin varmı bu arada bazı doktorlar vardır çalışırlar yemek yemeden gece gündüz bazı doktorlar vardır yer içerler gece gündüz hastalarda orda an çekişirler acı içinde onlarda geçerler içeriye çay kahve sigara :)

 • 06 Ağustos 2013 tarihinde, saat 01:44
  Permalink

  Doktor maaşları çok düşük neredeyse özel dersle birlikte öğretmenle aynı üstelik öğretmenin tatili dolu ve tüm gün çalışmıyor. _öğreci.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.