2012 Bütçe Rakamları Ne kadar?

Sponsorlu bağlantılar
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (İlk Sen Oyla!
Loading...

2012 Bütçe Rakamları Ne kadar, 2012 Bütçesi Nedir?

Bakan Şimşek 2012 Bütçesi konusunda; 350.9 milyat TL gider, 3829.8 milyar TL gelir ön görülüyor’ dedi.

Şimşek’in açıklamalarından bazı notlar şöyle oldu:

İŞSİZLİK YÜZDE 9.1’E GERİLEDİ
Ekonomi politikaları sonucu olarak 2007 yılından bu yana 4 milyondan fazla vatandaşımıza istihdam oluşturduk. Temmuz itibarı ile manşet işsizlik oranı yüzde 9.1’e gerilemiş durumda.

Kriz ortamında işsizlik oranını düşüren bir kaç ülke arasına girdik. Memur maaşlarında ki adaletsizliği gidermek için 2012 bütçesinden kaynak ayrıldı. Global ekonomi ve artan emtia fiyatları nedeniyle cari açık daha önce görülmemiş seviyelere ulaşmıştır. Yılın ikinci yarısında öngörülerimiz doğrultusunda bir daralma trendi oluşmuş durumda.

ENFLASYON HEDEFİ BİRAZ AŞILACAK
Küresel ekonomik şartları dikkate alarak hazırladığımız orta vadeli plan cari açığı düşürmeye yönelik bir politika içermektedir. TL’deki değer kaybı ve güçlü talep nedeniyle enflasyon bu yıl hedefleri aşacak. Küresel ekonomide yavaşlama ile enflasyonda aşağı yönlü bir eğilim bekleniyor. Global ekonomi açısından bir enflasyon riski şu an itibarıyla öngörülmemektedir. Geçen yıl enflasyon hedeflerimizin altında kalmıştık. Bu yıl ise enflasyon geçici olarak hedefimizin bir miktar üzerinde kalarak yüzde 7.8 olarak öngörülüyor.

BÜYÜME TAHMİNİ
OVP’de öngörülünen büyüme hedefi 2011’de yüzde 7.5, 2012’de yüzde 4 düzeyinde Çin ve Hindistan hariç, küresel büyüme yüzde 4’ün altında kalacak Çin, Hindistan gibi ülkeleri bir kenara bırakırsanız global ekonomideki büyüme bu sene ve gelecek sene yüzde 3 büyüyecektir. Birçok gelişmekte olan ülkede büyüme pek fazla yol alamıyor.

2010’de ülkemizde dış ticvaret hacmi yüzde 23.2 artmıştı bu sene yüzde 24.2 olacaktır. Bu yılın ilk yarısında gelişmekte olan ülkelerde enflasyon riski gündeme geldiyse de global ekonomideki yavaşlama emtia fiyatlarındaki yumuşama nedeniyle aşağı yönlü bir trend beklenmektedir.

Türk bankacılık sektörü aktif yapısı, kararlılığıyla güçlü konumunu koruyor. 2010 yılı yani geçen sene Ocak-Eylül’de 21.3 milyar lira açık verdi, 2011’de aynı dönemde 34 milyar lira fazla verdi. 28 yıldan bu yana ilk defa bir fazla verdi.

VERGİ GELİRLERİNDE ARTIŞ
Vergi gelirleri yüzde 22.5 artrarak 188 milyar liraya ulaştı. Ocak – Eylül döneminde bütçe gelirleri 221.1 milyar TL, giderler 220.9 milyar TL oldu.

FDF 9 aylık dönemde 2 kat artarak 35 milyar liraya çıktı. Faiz hariç bütçe giderleri 186.1 milyar lira olmuştur. Faiz dışı fazlanın 20.4 milyar lira olacağını tahmin ediyoruz. Bütçe giderlerinde binde 2’lik bir sapma söz konusudur.

Özelleştirmede zayıf performansa karşılık bütçe gelirleri yüzde 4 arttı. Giderler son 3 aylık dönemde mevsimler etkiler ve alt yapı için verdiğimiz ödeneklerin harcamaya dönüşecek olması nedeniyle hızlı bir artış gösterecek.

YIL SONU BÜTÇE AÇIĞI 22.2 MİLYAR LİRA OLACAK
Yıl sonunda bütçe açığı 22.2 milyar lira olacak. Harcamaların rasyonelleştirilmesi, verimliliği için bir birim kuracağız Kayıtdışılıkla mücadelede toğplumun her kesiminin katılımını sağlayacak çalışmalara devam edeceğiz

Vergi mevzuatını sadeleştirmeye çalışacağız, VUK ve GVK gözden geçirilecek Vergi bilincinin geliştirilmesine yönelik bilincin geliştirilmesi çalışmalarına devam edeceğiz

Haberin Detayı için;
Kaynak: Ensonhaber

BU YAZIYI FACEBOOKTA PAYLAŞ ARKADAŞLARIN DA GÖRSÜN...
Sponsorlu bağlantılar
yorum yap

2012 Bütçe Rakamları Ne kadar? yazısı ile ilgili yorumlar:

İlk Yorumu Sen Yap!“2012 Bütçe Rakamları Ne kadar?”

Cevapla

Yorum:
XHTML: Etiket: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>
Yorumlarınızı Lütfen BÜYÜK harfle yazmayınız. Aksi halde yorumunuz onaylanmamaktadır. Yorumlarınızda kurallara uymayan ifadeler bulunmadığı taktirde; 24 Saat içerisinde yorumlarınız moderatörlerimiz tarafından onaylanmaktadır.